Powiat oleśnicki, gmina Syców

(nazwa niemiecka: Bischdorf, Kreis Gross Wartenberg)

 

Właścicielami majątku w Biskupicach byli między innymi: Methner (1845r.), John (1856, 1858r.), porucznik baron Richard von Buddenbrock-Hettersdorf (1861, 1886r.), Pani Ella von Busse z domu von Rathenow (1894r., 1917r.), spadkobiercy Richarda von Busse, między innymi major Wilhelm von Busse (1921, 1926r.). Przed 1930r. dobra rycerskie w Biskupicach zostały zakupione przez Śląską Spółkę Ziemską i następnie rozparcelowane.

Majątek w Biskupicach w 1886r. liczył 325ha powierzchni, w tym 270ha pól uprawnych, 18ha łąk, 8ha pastwisk, 15ha lasów, 14ha parku, dróg i podwórzy gospodarczych. Niedługo przed parcelacją, w 1926r., powierzchnia dóbr wynosiła 349ha.

 

Ruiny pałacu

Barokowy pałac w Biskupicach wzniesiono między 1728 a 1787 rokiem. Rezydencję wzmiankowano w 1845r. Budynek powiększono o boczne skrzydła w latach osiemdziesiątych XIX w. i w 1895r. Po drugiej wojnie światowej pałac przekazano w zarząd Państwowemu Przedsiębiorstwu Rolnemu Biskupice. W budynku urządzono mieszkania, świetlicę, stołówkę, przedszkole, hotel oraz Klub Prasy i Książki. W 1991r. część pałacu była własnością prywatną. Około 2000r. spłonęła najstarsza, środkowa część rezydencji. Zachowane obecnie skrzydła boczne w niewielkim stopniu świadczą o dawnej świetności pałacu w Biskupicach.

Rezydencja była budynkiem murowanym z cegły, potynkowanym, założonym na planie prostokąta, z dwoma ryzalitowo wysuniętymi skrzydłami bocznymi. Dwukondygnacyjny budynek nakrywały wysokie czterospadowe dachy.

 

Zabytki w Biskupicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Biskupicach.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Biskupic zapewniają nieliczne autobusy PKS kursujące z Ostrowa Wielkopolskiego, Sycowa i Twardogóry. Ze względu na problemy ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Przylesie, następnie DK403 i DK39 do Namysłowa przez Brzeg. Z Namysłowa najlepiej wyjechać ul. Sycowską prowadzącą do Smarchowic Małych. Dalej należy kierować się do Sycowa lokalnymi drogami, przez Krzyków, Jakubowice, Idzikowice, Pawłowice Namysłowskie, Dalborowice, Dziadową Kłodę i Ślizów. Z Sycowa trzeba wyjechać ul. Kossaka prowadzącą przez miejscowość Święty Marek do Biskupic. Pozostałości dawnego majątku z ruiną pałacu znajdują się w centrum wioski, na prawo od głównej drogi. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 205km. Samochód można zostawić na poboczu drogi przy ruinach pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2012 r.

Joomla templates by a4joomla