Powiat rybnicki, dzielnica miasta Czerwionka-Leszczyny

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Neoklasycystyczny dwór w tzw. stylu włoskich willi, wzniesiony w latach 1882-83 przez Konrada von Bartelta, w miejscu drewnianego dworu. Budynek na planie prostokąta, z czworoboczną wieżą przy głównym wejściu i niewielkimi, jednoosiowymi ryzalitami w elewacjach bocznych. Pałac jednopiętrowy, nakryty płaskim dachem, pod którego okapem umieszczono dekoracyjne belkowanie. Podziały elewacji wyznaczają gzymsy między-piętrowy i koronujący. Okna w skromnych profilach. Budynek podpiwniczony, murowany, otynkowany, niewielki portal obramowuje główne wejście. Wieża trzykondygnacyjna, na ostatniej kondygnacji posiada zabudowany taras widokowy typu belvedere. Obecnie w budynku mieści się biblioteka. W pobliżu resztki zaniedbanego parku krajobrazowego oraz zrujnowany budynek gospodarczy. Teren nie jest ogrodzony, budynek można obejrzeć z zewnątrz.

 

Zabytki w Leszczynach

Do rejestru zabytków w Leszczynach wpisano zespół pałacowy z końca XIX w. (nr rej.: 1280/81 z 17.12.1981r.): pałac i park.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Leszczyn można dojechać z Gliwic autobusem KZK GOP nr 194, autobusy jeżdżą w dni robocze i wolne, niestety od 2008 r. liczba kursów została znacznie ograniczona. W Leszczynach zatrzymują się również pociągi relacji Katowice – Rybnik. Osobom planującym podróż samochodem proponuję dojazd z Gliwic: DK 78 w kierunku Rybnika do Nieborowic, tam skręcamy w lewo w lokalną drogę do Knurowa, na pierwszym skrzyżowaniu przejeżdżamy na wprost i dalej prosto DK 924 w kierunku Żor, jedziemy przez dzielnice Knurowa: Krywałd i Szczygłowice, a następnie dzielnice Czerwionki-Leszczyn: Czuchów i Czerwionka. Na końcu Czerwionki odbijamy w prawo z DK 924 w ul. Armii Krajowej prowadzącą do Leszczyn. Na skrzyżowaniu w Leszczynach skręcamy w prawo w ul. Ks. Pojdy, przy której znajduje się pałac. Dokładny adres: ul. Ks. Pojdy 35. W jedną stronę około 23 km. Samochód można zostawić na niewielkim parkingu przed pałacem, lub kilkaset metrów dalej przy supermarkecie.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla