Powiat brzeski, gmina Lubsza

(nazwa niemiecka: Garbendorf, w latach 1937-1945 Michelwitz, Kreis Brieg)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Brak dostępu do materiałów źródłowych uniemożliwia przedstawienie historii miejscowości oraz majątku w Garbowie. Być może wioska została założona w średniowieczu, jako osada służebna należąca do książąt brzeskich. W czasach późniejszych w Garbowie znajdował się książęcy folwark. W ksiąg adresowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku wynika, że od 1883 r. majątek w Garbowie należał do rodziny von Löbbecke. W 1905 r. właścicielem dóbr liczących 365 ha był Franz von Löbbecke, a w 1921 r. Oskar von Löbbecke. W 1937 r. posiadłość pod nazwą Michelwitz (Garbów został włączony do sąsiednich Michałowic), pomniejszona do 341 ha, należała do Fryderyka Edwarda von Löbbecke. Prawdopodobnie w rękach jego rodziny pozostała do 1945 roku. Po wojnie majątek został znacjonalizowany i przekazany w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Garbów po 1945 roku w dalszym ciągu pozostawał przysiółkiem Michałowic, dopiero od 1998 roku stanowi osobne sołectwo.

Klasycystyczny pałac w Garbowie powstał zapewne w XIX w. Budynek murowany na planie zbliżonym do litery „L”, składa się z korpusu i niewielkiego skrzydła bocznego. Pałac murowany z cegły, potynkowany, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem naczółkowym wykonanym z dachówki. Fasada trzynastoosiowa z centralnie usytuowanym głównym wejście poprzedzonym murowanym gankiem, o ściętych narożach, podtrzymującym balkon. Ponad częścią środkową budynku niewielki trójkątny przyczółek. W elewacji ogrodowej portyk kolumnowy podtrzymujący belkowanie i fronton z kartuszami herbowymi. W jednej z bocznych elewacji niewielka dobudówka. Druga boczna elewacja łączy pałac z nowszymi budynkami. Skromne elewacje pałacu zachowały niewiele detali architektonicznych: gzyms między piętrami i gzyms wieńczący, proste obramowania otworów okiennych drugiej kondygnacji, w skrzydle bocznym resztki podziałów zdwojonymi pilastrami. W oknach przyziemia kraty. Układ wnętrz dwutraktowy z korytarzem pomiędzy traktami i centralnie położoną sienią. Obecnie pałac w Garbowie wykorzystywany jest jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Dawną rezydencję można zobaczyć z zewnątrz. Do pałacu przylega niewielki park krajobrazowy, a przed jego frontem znajduje się niewielki gazon. W pobliżu budynki gospodarcze dawnego folwarku, użytkowane, należą do gospodarstwa rolnego osoby prywatnej.

 

Zabytki w Garbowie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Garbowie. W rejestrze powinien znaleźć się przynajmniej pałac znajdujący się w tej miejscowości. Opieka konserwatorska zapobiegła by niekontrolowanym przebudowom budynku.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Do Grabowa nie można dojechać komunikacją publiczną, autobusy PKS z Brzegu kursują jedynie do Pisarzowic, sąsiedniej miejscowości. Do samego Brzegu można bez problemu dotrzeć pociągiem, między innymi z Gliwic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia, następnie DK 403 do Łukowic Brzeskich i DK 39 w stronę Namysłowa. Z tej ostatniej trasy najlepiej w Michałowicach skręcić w lewo w lokalną drogę do Garbowa. Odległość: w jedną stronę około 135 km. Samochód można zaparkować blisko pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2011 r.

Joomla templates by a4joomla