Powiat kłodzki, gmina Bystrzyca Kłodzka

(nazwa niemiecka: Kieslingswalde, Kreis Habelschwerdt)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1344r. Na przestrzeni wieków Idzików podzielony został na trzy części. W każdej z nich znajdował się dwór z folwarkiem. Pod koniec XVIII w. majątki zostały połączone.

 

Majątek Niederhof

Na terenie tej posiadłości zachowały się dziewiętnastowieczne budynki mieszkalne i gospodarcze. Po drugiej wojnie światowej należały one do Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Za jego rządów wzniesiono kolejne zabudowania. Wśród zachowanych zabudowań nie ma dworu, być może śladem po nim są niewielkie ruiny między budynkami gospodarczymi.

 

Majątek Mittelhof

W średniowieczu w tym miejscu znajdowała się wieża obronna, z czasem rozbudowana i przekształcona w dwór. Rezydencję dwukrotnie w XVII wieku niszczyły pożary (1622 i 1664r.). Dwór odbudowano po nich w stylu barokowym. Po 1804r. pełnił on funkcję siedziby zarządcy majątku rodziny von Magnis. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie zbliżonym do wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Obecnie dach wykonany z blachy, w znacznej części uległ zawaleniu. Fasada dwunastoosiowa, o nieregularnym układzie otworów okiennych, z centralnym głównym wejściem. Elewacje zachowały resztki podziałów ramowych wykonanych za pomocą gzymsów i lizen. Część okien z kamiennymi opaskami, wokół niektórych obramowania uszakowe. W przyziemiu część pomieszczeń nakryta sklepieniami krzyżowymi i kolebkowymi z lunetami. Dwór w znacznym stopniu zdewastowany, zabezpieczony przed wejściem. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych lat ostatecznie zamieni się w ruinę. Do dworu przylegają zabudowania gospodarcze z XIX wieku, do niedawna użytkowane.

 

Zabytki w Idzikowie

Do rejestru zabytków w Idzikowie wpisano kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP (5.05.1961r., nr rej.: 219/873); ruinę zamku (25.05.1972r., nr rej.: 2077); dwór (30.09.1960r., nr rej.: 220/764).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Idzikowa zapewniają nieliczne autobusy PKS z Bystrzycy Kłodzkiej i Kamiennej. Ze względu na trudności ze znalezienia przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. W Bystrzycy Kłodzkiej z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w DK392 prowadzącą do Stronia Śląskiego między innymi przez Idzików. Dwór znajduje się w środkowej części Idzikowa na prawo od DK392, na terenie dawnego folwarku Mittelhof. Nieco wcześniej również po prawej stronie wspomnianej drogi położone są budynki dawnego folwarku Niederhof. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 210km. W obydwu miejscach samochód można zostawić przy bocznych drogach prowadzących do budynków gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

 

 

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla