Powiat tarnogórski, gmina Zbrosławice

(nazwa niemiecka: Kaminietz, w latach 1936-1945 Dramastein, Kreis Tost-Gleiwitz)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

W miejscu pierwszej rezydencji w Kamieńcu, renesansowego zamku rodu von Kokorz z XV-XVI wieku, w osiemnastym stuleciu rodzina Loewenkronów wystawiła barokowy pałac. Wielokrotne przebudowy (m.in. w latach 1872-73 wg projektu Carla Johanna Ludeckego i w 1910r.) znacznie zmieniły wygląd budynku.

Neobarokowy pałac, murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na nieregularnym rzucie, częściowo jedno- częściowo dwukondygnacjowy, nakryty wysokimi, mansardowymi dachami. Elewacja frontowa (pn.) z tarasem nad głównym wejściem. Bryłę budynku urozmaicają dobudówki, m.in. kaplica na rzucie koła w elewacji wschodniej, czworoboczna wieża w pn.-zach. narożniku, okrągła wieżyczka w pd.-zach. narożniku, liczne faliste szczyty z wolutami. Elewacje boniowane, z oknami w ozdobnych prostokątnych obramieniach. W ściany wmurowane kamienne tablice z inskrypcjami.

Pałac otacza rozległy park (6 ha) z ciekawymi okazami starych drzew: tulipanowiec amerykański, dęby szypułkowe, buki purpurowe, lipy drobnolistne.

Obecnie w pałacu znajduje się Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci, co w znacznym stopniu ogranicza możliwość zwiedzania.


Informacje praktyczne i dojazd:

Do Kamieńca można łatwo dotrzeć autobusami KZK GOP: m.in. nr 20 Pyskowice – Bytom, 80 Gliwice – Tarnowskie, 153 Pyskowice – Tarnowskie Góry, 191 Tarnowskie Góry – Zbrosławice.

Planującym dojazd samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 kierunek Tarnowskie Góry, w miejscowości Szałsza skręcamy w lewo, w lokalną drogę prowadzącą na północ prosto do Kamieńca (po drodze przejeżdżamy na wprost przez skrzyżowanie w Świętoszowicach i skrzyżowanie z DK 94). W jedną stronę nieco ponad 14 km. Na miejscu nie ma dobrego parkingu, proponuję podjechać samochodem jak najbliżej pałacu i zostawić go na poboczu prowadzącej doń drogi.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla