Powiat raciborski, gmina Rudnik

(nazwa niemiecka: Lubowitz, Kreis Ratibor)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Na wysokim brzegu Odry wznoszą się ruiny neogotyckiego pałacu. Pałac został wzniesiony w barokowym stylu pod koniec XVIII w., dopiero przebudowa w 1858 r. nadała mu neogotyckie szaty. Obiekt został zniszczony w 1945 r. w wyniku działań wojennych.

Pałac murowany z cegły, pierwotnie otynkowany, dwuskrzydłowy, zbudowany na planie litery L. Budynek dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Przez wiele lat zaniedbany, pozarastał samosiejkami. Warunki atmosferyczne i rośliny spotęgowały dzieło zniszczenia z 1945 roku. Obecnie usunięto zarośla porastające pałac, zniesiono też część uszkodzonych murów grożących zawalenie. Z pałacu pozostały tylko mury zewnętrzne z niewielkimi fragmentami wewnętrznych ścianek działowych. W latach 90-tych XX wieku pojawiły się plany odbudowy obiektu, jednak wobec skali zniszczeń są one mało realne.

Pałac w Łubowicach jest przede wszystkim znany jako miejsce urodzenia Josepha von Eichendorffa. Obecnie na plebanii przy kościele w Łubowicach znajduje się izba pamięci poświęcona poecie.

 

Zabytki w Łubowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Łubowicach.


Informacje praktyczne i dojazd:

W Raciborzu jest najbliższy dworzec kolejowy, ma on połączenie m.in. z Katowicami, Rybnikiem i Kędzierzynem-Koźlem. Do Raciborza dojeżdżają również PKS-y z Gliwic. Następnie z Raciborza do Łubowic można dojechać PKS-em, kursów jest dosyć dużo, nie powinno być problemów z dojazdem. Niezmotoryzowanych polecam także inne rozwiązanie, połączenie wycieczki rowerowej z przejazdem pociągiem. Przewóz roweru w pociągu jest naprawdę tani i przeważnie bezproblemowy :)

Samochodem proponuję jechać z Gliwic drogą 408 do Sośnicowic, następnie DK 919, za Szymocicami należy odbić z niej w prawo do Nędzy, dalej lokalnymi drogami do Ciechowic, gdzie między 5.30 a 9.30 i 13.00 a 17.00 możemy skorzystać z promu do Grzegorzowic. Po drugiej stronie Odry lokalna droga prowadzi prosto do Łubowice. W jedną stronę około 42 km. Można również jechać przez Racibórz (DK 919 i dalej DK 45 kierunek Opole, następnie skręt w prawo w lokalną drogę, mijamy Brzeźnicę), jest jednak dalej o około 12 km. Na miejscu można zostawić samochód na niewielkim parkingu przed ruinami pałacu.

W okolicy warto zobaczyć ruiny pałaców w Brzeźnicy, Sławikowie, Łanach; pałace w Rudniku, Strzybniku, Modzurowie i Jastrzębiu oraz drewniany kościół w Miejscu Odrzańskim.

 

Damian Dąbrowski,

luty 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla