Powiat wadowicki, gmina Wieprz

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Początki miejscowości sięgają XIII w., a pierwsza wzmianka w źródłach na jej temat pochodzi z lat dwudziestych XIV w. W pierwszej połowie szesnastego stulecia Nidek należał do Jana Jordana. Następnie w 1548 r. majątek przejęła rodzina herbu Kornicz, która nazwisko Nideccy przyjęła od nazwy miejscowości. Od XVIII w. Nidek należał do rodziny Bobrowskich. Ostatni właściciel majątku z tego rodu, Joachim Bobrowski, wzmiankowany był w 1855 r. Następnie posiadłość należała do rodziny Górniaków, Jana Walica i braci Michała i Adama Dembieńskich (1926-1939). W latach 1939-1945 dwór wraz z przynależnymi do niego dobrami znalazł się pod zarządem niemieckich władz okupacyjnych. Po 1945 r. majątek Dembieńskich został rozparcelowany. Dwór przekazano Nadleśnictwu Andrychów. Do 1975 r. budynek był siedzibą Leśnictwa w Nidku, następnie zaadaptowano go na przedszkole gminne. Po wyprowadzeniu się przedszkola do dziś dwór pozostaje niezagospodarowany. Prawdopodobnie jest własnością prywatną. Obiekt zabezpieczony przed wejściem można zobaczyć tylko z zewnątrz.

 

Dwór

Dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. dla rodziny Bobrowskich. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie prostokąta, parterowy, nakryty dachem czterospadowym wykonanym z dachówki. Fasada dziewięcioosiowa, z asymetrycznie usytuowanym głównym wejściem, ponad którym wydatna dwuosiowa facjata zamknięta szczytem schodkowym. W elewacji tylnej analogiczna facjata, zamknięta trójkątnym naczółkiem, poprzedzona drewnianym gankiem. Układ wnętrz dwutraktowy, z asymetrycznie położoną sienią. Do dworu przylegają pozostałości parku krajobrazowego.

 

Zabytki w Nidku

Do rejestru zabytków w Nidku wpisano: kościół parafialny p.w. śś Szymona i Judy Tadeusza oraz cmentarz kościelny (26.04.1960 r., nr rej.: 101/29/60, 20.10.1987 r., nr rej.: A-522/87); zespół dworski (11.09.1987 r., nr rej.: A-517/87): dwór, spichrz, park z aleją dojazdową.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Nidka zapewniają autobusy MZK Andrychów. Do samego Andrychowa można między innymi dotrzeć pociągiem z Bielska-Białej lub Krakowa. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 44 do Oświęcimia, a następnie DK 948 w stronę Kęt. W miejscowości Osiek z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Nidka. Odległość: w jedną stronę około 85 km. Na miejscu samochód najlepiej zaparkować przy kościele, w niewielkiej odległości od dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2011

 

Joomla templates by a4joomla