Powiat oleski, miasto

(nazwa niemiecka: Rosenberg, Kreis Rosenberg)

 

 

Historia osady sięga XII w., pod koniec XIII stulecia następuje lokacja miasta. W tym samym czasie jest wzmiankowana kasztelania w Oleśnie. Miasto było własność opolskiej linii Piastów śląskich, z wyjątkiem lat 1396-1540 kiedy należało do Melsztyńskich. Po śmierci Jana II Dobrego w 1532 r. Olesno wraz z całym księstwem opolskim przeszło w ręce Habsburgów. Następnie miasto prywatne, przejściowo rodziny von Bees, a w latach 1609-1801 rodu von Gaschin.

Brak dokładnej wzmianki kiedy wzniesiono w Oleśnie książęcy zamek oraz kiedy przestał on istnieć. W miejscu zamku wzniesiony został klasztor Augustianów, w budynku tym po odbudowie znajduje się plebania parafii św. Marcina.

Budynek murowany, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, piętrowy, nakryty dachem dwuspadowym. Fasada 9-osiowa, z wejściem na osi. Elewacje zachowały ślady dawnych podziałów, gzyms międzypiętrowy i wieńczący, część okien w obramieniach.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

W Oleśnie znajduje się dworzec kolejowy, jednak zatrzymujące się na nim pociągi relacji Katowice – Kluczbork jeżdżą bardzo rzadko. Dla podróżujących samochodem proponuję dojazd drogą krajową 901 z Gliwic. Samochód najlepiej nie parkować w centrum miasta, jest strefa płatnego pakowania. W Oleśnie warto zobaczyć drewniany kościół odpustowy p.w. św. Anny, kościół parafialny p.w. św. Michała, kościół parafialny p.w. Bożego Ciała, ratusz z 1820 r. oraz barkową kamienicę przy ul. Jaronia 7.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2009r,

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla