Powiat oleśnicki, gmina Bierutów

(nazwa niemiecka: Patschkey, w latach 1936-1945 Weidenflietz, Kreis Oels)

 

 

Brak materiałów źródłowych uniemożliwia odtworzenie historii miejscowości. W XIX w. majątek w Paczkowie należał do książąt oleśnickich. W 1884r. po śmierci księcia Wilhelma wygasła linia Welfów oleśnickich. Posiadłość w Paczkowie należała do majątków, które odziedziczyła dynastia Hohenzollernów. Paczków wchodził w skład dóbr lennych Fürstenthum Oels (Lehn), będących własnością pruskiego następcy tronu. W 1905r. liczyły one 10094ha powierzchni, z czego na majątek w Paczkowie przypadało 573ha. W rękach rodziny von Hohenzollern dobra pozostały również po upadku cesarstwa w 1918r. W 1930 i 1937r. ich właścicielem był książę Wilhelm pruski. Po drugiej wojnie światowej majątek został znacjonalizowany. Dwór w Paczkowie w czasach Polski Ludowej wykorzystywano jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie w dalszym ciągu pełni tę funkcję. W pobliżu dworu znajdują się resztki zabudowań gospodarczych dawnego folwarku oraz niewielki zagajnik, być może pozostałość po parku.

 

Dwór

Klasycystyczny dwór w Paczkowie został zapewne wybudowany w pierwszej połowie XIX w. W czasach późniejszych budynek powiększono o jednoosiową dobudówkę. Posiadłość w Paczkowie wchodziła w skład dóbr książąt oleśnickich, w związku z czym dwór pełnił funkcję siedziby zarządcy majątku. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na rzucie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym (korpus) i płaskim (dobudówka). Fasada sześcioosiowa, z centralnym pozornym ryzalitem, zaakcentowanym pilastrami. W ryzalicie umieszczono główne wejście do budynku, poprzedzone schodami. W elewacji ogrodowej wydatny, dwukondygnacyjny ryzalit, zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Elewacje ozdobione boniowaniem, z wydatnymi gzymsami (między piętrami i wieńczącym) i oknami z prostymi nadokiennikami.

 

Zabytki w Paczkowie

Do rejestru zabytków w Paczkowie nie wpisano żadnego obiektu.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Paczkowa zapewniają nieliczne autobusy PKS z Oleśnicy. Z Górnego Śląska do miasta można dotrzeć pociągiem z przesiadką we Wrocławiu lub Kluczborku. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 przez Oławę, w stronę Bierutowa. Za miejscowością Janików z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Paczkowa przez Minkowice Oławskie, Miłocice, Posadowice, Sątok. Odległość: w jedną stronę około 170 km. Samochód można zaparkować przy dawnym dworze.

 

Damian Dąbrowski,

Grudzień 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla