Powiat strzeliński, gmina Przeworno

(nazwa niemiecka: Siebenhufen, Kreis Strehlen)

 

 

Rys historyczny i stan obecny

Wioska założona w pierwszej połowie XV wieku, początkowo stanowiła własność książąt brzeskich, od 1445r. należała do rodziny von Czirn, być może jak lenno. Od 1642r. ponownie w posiadaniu Piastów legnicko-brzeskich. W 1654r. majątek w Siemisławicach należał do księcia Chrystiana, który następnie przekazał go jako lenno swojemu przyrodniemu bratu, hrabiemu Augustowi von Liegnitz. Po śmierci hrabiego Augusta i wygaśnięciu linii Piastów brzeskich dobra przejął w 1679r. cesarz Leopolda I. Niedługo później, w 1687r. oddane zostały w zastaw baronowi Johannowi Ludwigowi von Waffenberg. Zarządzał on majątkiem co najmniej do początku lat trzydziestych XVIII w., ponieważ w latach 1729-1734 ufundował w Siemisławicach kościół p.w. św. Antoniego. W czasie pierwszej wojny śląskiej, w 1743r. dobra w Siemisławicach zostały przekazane przez króla pruskiego Fryderyka I Königlische Charité z Berlina. W posiadaniu tej fundacji charytatywnej pozostały do końca drugiej wojny światowej. Majątek był przeważnie oddawany w dzierżawę. W 1886r. dobra liczące 145ha dzierżawili spadkobiercy von Schönermarka, a następnie w latach 1894-1937 rodzina Frühbutz. Po 1945r. majątek zarządzany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. W tym czasie w dworze w Siemisławicach urządzono biura i mieszkania. W 2011r. zabytek nie był użytkowany. Dwór zabezpieczono przed wejściem, jednak terenu wokół nie ogrodzono. Trudno określić jaki jest stan własnościowy budynku.

 

Dwór

Zamek wzniesiony dla księcia Fryderyka I w pierwszej połowie XV w. Następnie własność rodziny von Czirn. Około 1609 roku przebudowany przez Georga von Czirna na renesansowy dwór. Kolejne przekształcenia miały miejsce po 1653r., w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w. W latach 1972-1974 dwór był remontowany. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Od wschodu parterowa przybudówka. Fasada dziewięcioosiowa, z centralną prostokątną wieżą, mieszczącą główne wejście do budynku ozdobione dwuosiowym manierystycznym portalem z herbami rodów von Czirn i von Zedlitz. Elewacje pozbawione ozdobnych detali, z oknami w prostych wykonanych w tynku opaskach. Pomiędzy trzecią i czwartą kondygnacją wieży zegar słoneczny. Układ wnętrz dwutraktowy, z centralną sienią i klatką schodową umieszczoną w wieży. W części pomieszczeń zachowane sklepienia krzyżowe i kolebkowe z lunetami, w pozostałych płaskie stropy. Do dworu przylegają resztki zdewastowanego parku oraz zabudowania dawnego folwarku: oficyna mieszkalna, stodoła, stajnia, obora i spichlerz.

 

Zabytki w Siemisławicach

Do rejestru zabytków w Siemisławicach wpisano kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki, pomocniczy p.w. św. Antoniego (8.04.1966r., nr rej.: 278/1618) i dwór, obecnie dom nr 15 (12.04.1966r., nr rej.: 277/1635).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Komunikacją publiczną można dojechać do Przeworna, położonego około 1,5km od Siemisławic. W Przewornie zatrzymują się między innymi autobusy PKS z Paczkowa, Sarb, Strzelina i Ziębic. Najlepiej wybrać dojazd przez Strzelin, do którego z Górnego Śląska można dotrzeć pociągiem z przesiadką we Wrocławiu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Przylesie, następnie DK401 do Grodkowa i dalej DK385 w stronę Ziębic. W miejscowości Gierów z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Siemisławic przez Karnków i Przeworno. Dwór znajduje się  na lewo od drogi do Miłocic. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 150 km. Na miejscu samochód można zostawić przy zabudowaniach dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla