Powiat zawierciański, gmina Pilica

 

 

 

Miejscowość położona na terenie Małopolski zachodniej, na skutek podziałów administracyjnych Polski po 1945r. znalazła się w województwie śląskim, jednak historycznie nie jest związana ze Śląskiem.

 

Pałac w Wierbce został wzniesiony przez Chrystiana Augusta Moesa około 1889 roku. W rękach jego rodziny rezydencja pozostała do 1945r. Następnie majątek został znacjonalizowany. W latach osiemdziesiątych XX wieku decyzją wojewody katowickiego zabytkową budowlę przeznaczono na siedzibę ośrodka odwykowego dla narkomanów. W 1987r. pałac został zniszczony w wyniku pożaru. Odtąd dawna rezydencja Moesów do dziś pozostaje w ruinie. Ruiny wraz z otaczającym je parkiem nie są zabezpieczone przed wejściem i można po nich swobodnie spacerować.

 

Na temat dziejów pałacu w Wierbce zachowało się niewiele informacji. Interesujący tekst o zabytku można znaleźć na stronie internetowej Jura-Pilica.com, a dokładnie w tym miejscu:

 

http://jura-pilica.com/?palac-w-wierbce,302

 

Zabytki w Wierbce

Do rejestru zabytków w Wierbce wpisano zespół pałacowy (9.06.1976r., nr rej.: A-1220/76): pałac i park.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Wierbki zapewniają nieliczne autobusy PKS z Krakowa i Pilicy oraz busy z Katowic i Jędrzejowa. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Krakowa do węzła Mysłowice, następnie trasą S1 do Dąbrowy Górniczej i DK94 oraz DK790 do Pilicy. Pilicę należy opuścić ulicą Żarnowiecką prowadzącą przez Sławniów do Wierbki. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 100km. Ruiny pałacu wraz z otaczającym je parkiem znajdują się w północno-wschodniej części Wierbki, w pobliżu zakładu OSPEL S.A., wykorzystującego między innymi zabudowania dawnej papierni wzniesionej przez rodzinę Moes. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy kościele, w niewielkiej odległości od ruin pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla