Powiat wodzisławski, dzielnica miasta Wodzisław Śląski

(nazwa niemiecka: Jedlownik, Kreis Rybnik)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pałac w stylu neorenesansu niderlandzkiego wzniesiony około 1901r. dla Gotfryda Hesse. Od 1932 roku należy do Kościoła katolickiego. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Funkcja jaką pełni pałac w Jedłowniku uniemożliwia zwiedzanie obiektu. Pałac otoczony niewielkim parkiem krajobrazowym.

 

Zabytki w Wodzisławiu Jedłowniku

Do rejestru zabytków w Jedłowniku, dzielnicy miasta Wodzisław Śląski, nie wpisano żadnego obiektu.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

W Wodzisławiu Śląskim jest bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji publicznej. Z centrum miasta do Jedłownika można dojechać PKS-em (kilkanaście kursów w dni robocze) bądź autobusem komunikacji miejskiej – MZK Jastrzębię Zdrój - nr 202, 207, 214, 215. Do Wodzisławia Śląskiego można dotrzeć pociągiem z Katowic lub PKS-em z Gliwic (z przesiadką w Rybniku).

Dojazd samochodem: z Gliwic DK 78 w kierunku Chałupek, w Wodzisławiu Śląskim należy skręcić w prawo w DK 933, kilkaset metrów później w lewo w ul. Czyżowicką i kawałek dalej w prawo w ul. Wolności. Dokładny adres: ul. Wolności 35. W jedną stronę nieco ponad 41 km. Na miejscu najlepiej zostawić samochód na dużym parkingu przy kościele.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2009 r.

(w przygotowaniu pełna wersja artykułu)

 

 

Joomla templates by a4joomla