Powiat kłodzki, gmina Kłodzko

(nazwa niemiecka: Altwilmsdorf, Kreis Glatz)

 

Dwór

Zespół dworski z pierwszej połowy XIX w. Dwór zwrócony fasadą na dziedziniec gospodarczy. Budynek murowany z cegły,  potynkowany, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym z powiekami. Fasada sześcioosiowa, z asymetrycznie usytuowanym wejściem głównym. Budynek za wyjątkiem portalu głównego wejścia pozbawiony ozdobnych detali architektonicznych. Rezydencja znajduje się w centrum zabudowań mieszkalno-gospodarczych, z trzech stron otaczających dziedziniec. Do dworu prowadzi aleja kasztanowców.

 

Zabytki w Starym Wielisławiu

Do rejestru zabytków w Starym Wielisławiu wpisano kościół św. Wawrzyńca, decyzja św. Katarzyny (14.03.1960r., nr rej.: 111/658); mur z obejściem podcieniowym i budynkami bramnymi  (31.12.1982r., nr rej.: 911/WŁ); kaplicę mauzoleum księcia Jana Ziębickiego (17.12.1960r., nr rej.: 820): zespół dworsko-folwarczny (31.01.1996r., nr rej.: 1477/1-10/WŁ): dwór, oficynę, dwie obory z częścią mieszkalną, dwa spichrze, stajnię z wozownią, aleję kasztanową na podwórzu gospodarczym, taras widokowy z balustradą, ogrodzenie.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Starego Wielisławia zapewniają pociągi z Kłodzka i Kudowy-Zdrój oraz autobusy PKS kursujące z Kłodzka, Kudowy-Zdrój i Polanicy-Zdrój. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Kłodzko. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać ulicą Wielisławską. Zespół dworski znajduje się we wschodniej części Starego Wielisławia. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 190 km. Samochód można zaparkować przy drodze prowadzącej na teren folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla