Powiat kłodzki, gmina Międzylesie

(nazwa niemiecka: Marienthal, Kreis Habelschwerdt)

 

Miejscowość położona w trudnodostępnej dolinie Orlicy została lokowana dopiero w drugiej połowie XVI wieku. Od początków istnienia Niemojowa jeden z majątków w wiosce był własnością wolnych sołtysów. Od 1729r. do lat czterdziestych XIX wieku wolne sołectwo należało do rodziny Rupprecht. Ostatnimi właścicielami posiadłości byli do 1945r. przedstawiciele rodziny Höhne. Wykorzystywali oni dwór sołtysi jako gościniec. Po drugiej wojnie światowej majątek został przejęty przez państwo polskie. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat dwór został doprowadzony do ruiny. Obecnie ruiny są prawdopodobnie własnością prywatną. Teren wokół nich nie jest ogrodzony, na miejscu brak informacji o stanie własnościowym. Dwór zarastają liczne samosiejki i chwasty, które w okresie letnim mocno utrudniają do niego dostęp.

 

Dwór sołtysi

Renesansowy kamienny dwór został wzniesiony w latach siedemdziesiątych XVI wieku, być może w miejscu starszego cesarskiego zamku myśliwskiego. W kolejnych wiekach budynek był kilkakrotnie przebudowywany, między innymi w 1727 i 1764r. Do chwili obecnej z rezydencji pozostały mury obwodowe i część ścian działowych. W murach zachowane kamienne obramowania otworów okiennych oraz portal głównego wejścia.

 

Zabytki w Niemojowie

Do rejestru zabytków w Niemojowie wpisano kościół filialny p.w. Nawiedzenia NMP (19.04.1961r., nr rej.: 865) i ruiny zamku (30.09.1960r., nr rej.: 765).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Niestety dojazd komunikacją publiczną do Niemojowa nie jest możliwy. Obecnie Niemojów to praktycznie kilkanaście zamieszkanych domów. Miejscowość nie posiada zwartej zabudowy, budynki są luźno rozrzucone na przestrzeni kilku kilometrów. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. W miejscowości Domaszków z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę do Różanki. W Różance należy jechać DK389 w kierunku Międzylesia. Na końcu miejscowości od tej ostatniej trasy odchodzi w lewo lokalna droga do Niemojowa. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 220km. Ruiny dworu znajdują się przy kościele, na prawo od głównej drogi, praktycznie na końcu miejscowości. Samochód można zostawić w pobliżu kościoła.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla