Powiat oławski, gmina Domaniów

(nazwa niemiecka: Klein Peiskerau, Kreis Ohlau)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości: 1360r.

Rys historyczny i stan obecny:

Na temat średniowiecznej i nowożytnej historii Piskorzówka zachowało się bardzo mało przekazów. W latach 1364-1381 miejscowość należała do rodu von Pogrell (Pogorzelów). W 1728r. właścicielem Piskorzówka był Walrad Sigmund von Krekwitz, a w 1753r. Pan Jeltsch. Następnie majątek w wiosce należał do Pana von Görne. W 1783r. w Piskorzówku wzmiankowano Heinricha Ludwiga von Königsdorf. W pierwszej połowie XIX w. dobra w miejscowości posiadała rodzina Tielsch: Ferdinand (1819r.) i wdowa Pani Beate (1830r.). W 1845r. posiadłość podlegała urzędowi skarbowemu w Oławie. Kolejnymi właścicielami majątku w Piskorzówku byli: Pan Krocker (1856, 1858r.), dr filozofii Markwald (1861r.), porucznik von Kemnitz (1866, 1872r.), Carl vom Rath (1876r.). W 1886r. dobra liczyły 276ha, w tym 252ha pól uprawnych, 11ha łąk, 3ha pastwisk, 2ha lasów, 8ha parku, dróg i podwórzy gospodarczych. Folwarkiem zarządzał inspektor Schreiber. W latach 1886-1902 posiadłość należała do firmy handlowej Jacob vom Rath u. Comp. z Kobierzyc (in Koberwitz). Następnie między 1905 a 1937r. majątek w Piskorzówku był własnością spółki vom Rath, Schoeller u. Stene, G. m. b. H.  z Kleciny (in Klettendorf). W 1937r. powierzchnia dóbr wynosiła 290ha, w tym 272ha pól uprawnych, 3ha łąk, 2ha lasów, 13ha parku, dróg i podwórzy gospodarczych. Gospodarstwem w Piskorzówku zarządzał inspektor Gustav Lobe. Majątek prawdopodobnie należał do spółki vom Rath, Schoeller u. Stene do końca drugiej wojny światowej. Po 1945r. dwór oraz folwark zostały znacjonalizowane. Obecnie prawdopodobnie są własnością prywatną. Teren wokół ogrodzony. Zabudowania można zobaczyć z zewnątrz, z pewnej odległości.

 

Dwór

Dwór w Piskorzówku był wzmiankowany już w 1819r. Trudno dokładnie określić czas powstania budynku. Prawdopodobnie został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. Dwór murowany z cegły, potynkowany, założony na rzucie czworokąta, podpiwniczony, trzykondygnacyjny, z ostatnią kondygnacją wzniesioną z muru pruskiego, nakryty wysokim dachem wielospadowym wykonanym z dachówki. Elewacje o zmienionym układzie otworów okiennych, pozbawione ozdobnych detali. Dwór w Piskorzówku przestał pełnić funkcję szlacheckiej siedziby już w XIX w., w związku z przejęciem majątku przez firmę handlową. Trudno powiedzieć jak był wykorzystywany przed drugą wojną światową, być może mieszkał w nim zarządca folwarku. W Polsce Ludowej dwór ostatecznie zmieniono w budynek mieszkalny. Obecnie w dalszym ciągu dawna rezydencja pełni tą funkcję. Dokładny adres: Piskorzówek nr 11. Co ciekawe w literaturze (R.M. Łuczyński, Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991, Wrocław 2010, s.553) można znaleźć informację, że dwór to budynek nr 36, tymczasem pod tym numerem stoi mocno przebudowana dawna apteka.

 

Zabytki w Piskorzówku

Do rejestru zabytków w nie wpisano żadnego obiektu w Piskorzówku.  

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Piskorzówka zapewniają autobusy PKS kursujące z Domaniowa, Oławy, Strzelina i Wrocławia. Ze względu na możliwość przesiadki polecam dojazd przez Oławę lub Wrocław. Do obydwu miast można stosunkowo łatwo dotrzeć pociągiem z Gliwic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, a następnie DK396 w stronę Oławy. Z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Piskorzówka przez Skrzypnik i Domaniów. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 140km. Dawny folwark, pałac oraz niewielki park znajdują się na północ od głównej drogi przebiegającej przez Piskorzówek. Samochód można zostawić w bocznej ulicy prowadzącej do dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla