Powiat wołowski, gmina Wołów

(nazwa niemiecka: Mondschütz, Kreis Wohlau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Mojęcice należały m.in. do rodziny von Haugwitz, von Stosch, von Kottwitz, von Köckritz. Po zakończeniu drugiej wojny światowej śląskie posiadłości rodu von Köckritz przejęło państwo polskie. Rezydencję wraz z folwarkiem przekazano Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W dworze urządzono biura, przedszkole i mieszkania pracowników przedsiębiorstwa. Majątek wchodził w skład Kombinatu PGR Wołów, jako Zakład Rolny Mojęcice. W latach 1974-1975 właściciel przeprowadził remont tynków bez porozumienia z konserwatorem zabytków. Po likwidacji PGR-u na początku lat 90-tych XX wieku folwark wraz z rezydencją znalazł się w gestii Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jak podaje Romuald Łuczyński od 1994 roku dwór jest własnością prywatną. W 2013 roku w zabytku trwały prace remontowe. Obecnie (lipiec 2015 roku) w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza. Więcej informacji na oficjalnej stronie obiektu:

http://palac-mojecice.pl/

 

Dwór

Renesansowy dwór wzniesiony w latach 1616-1624, rozbudowany o skrzydło północne w latach 1690-1720, przekształcony na zlecenie Ludwiga von Köckritz w 1824 roku. Budynek murowany, potynkowany, trzyskrzydłowy, z niewielkim dziedzińcem otwartym od północy. Skrzydła podpiwniczone, dwukondygnacyjne, z poddaszem, nakryte dachami mansardowymi z powiekami. Fasada (elewacja południowa) siedmioosiowa, z centralnym głównym wejściem, ozdobionym pięknym renesansowym portalem, wykonanym około 1620 roku przez warsztat Johanna Pola z Głogowa. Elewacje skromnie dekorowane, z obramieniami uszatymi wokół części otworów okiennych. Na osi dworu sień z klatką schodową. Układ wnętrz trzy- i czterotraktowy. W kilku pomieszczeniach zachowane oryginalne sklepienia z dekoracją sztukatorską.

Wokół dworu pozostałości dawnej fosy. Od zachodu do rezydencji przylega park. Bardziej na południe wokół dziedzińca wznoszą się zabudowania folwarczne.

 

Dwór na początku XX wieku

 

Źródło: R. Weber, „Schlesische Schlösser”, t.2, tablica nr 83.

 

Zabytki w Mojęcicach

Do rejestru zabytków w Mojęcicach wpisano kościół filialny p.w. MB Różańcowej, 2 poł. XV w., k. XVI w. (nr rej.: A/2662/445 z 14.09.1957r.); zespół dworski: dwór, 1616-24, 1824r. (nr rej.: A/2661/275 z 11.05.1951r., park z XIX w. (nr rej.: A/2592/446/W z 13.04.1979r.). Ponadto w ewidencji zabytków znalazły się m.in.: oficyna dworska (nr 115), pawilon przy moście, domy pracowników folwarku (nr 107, 114, 119 i 120), dawny spichlerz, spichlerz z kieratem, obora. Niestety po wpisie do ewidencji w miejscowości zmieniono nazwy ulic i podane numery są już nieaktualne.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Mojęcic zapewniają autobusy PKS kursujące z Lubiąża i Wołowa. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wołów. Do miasta można np. dotrzeć pociągiem w Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Stadion i dalej DK94 w stronę Legnicy. Z tej ostatniej trasy tuż za Wrocławiem należy skręcić w prawo w lokalną drogę (ul. Wrocławska) prowadzącą przez Krępice, Mrozów, Miękinie i Klękę do Brzegu Dolnego. Z Brzegu Dolnego najlepiej wyjechać ulicą Naborowską i kontynuować podróż w stronę Wołowa przez Naborów i Stobno. Przed Wołowem należy skręcić w lewo w DK338 (ul. Kościuszki) prowadzącą do Lubiąża przez Mojęcice. Zespół dworski znajduje się w zachodniej części Mojęcic, na prawo od trasy DK338. Adres dworu: ul. Główna 5. Odległość: w jedną stronę z Gliwic około 215km, z Wrocławia niecałe 50km. W 2013 roku samochód można było zaparkować przed wjazdem na teren folwarku, w pobliżu kościoła. Obecnie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą parking znajduje się zapewne przy dworze.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2015 r.

 

Joomla templates by a4joomla