Powiat wrocławski, gmina Kobierzyce

(nazwa niemiecka: Bischwitz am Berge, w latach 1937-1945 Linden am Berge, Kreis Breslau)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1155 roku. Pod koniec XIX wieku dwa majątki w Biskupicach Podgórnych (Freigüter nr 2-3 i Erbscholtisei) należały do rodziny Hirschel. W 1937r. właścicielami majątku Erbscholtisei w Biskupicach Podgórnych byli Johann i Dieter Keetman. Posiadłość należała do rodziny Keetman od 1931 roku. W 1937 r. dobra te liczyły 227,5ha, w tym 205ha pól uprawnych, 4ha pastwisk, 7,5ha łąk, 11ha parku, ogrodu, dróg i podwórzy gospodarczych.

Pałac w Biskupicach Podgórnych wzniosła pod koniec XIX wieku rodzina Hirschel. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek w miejscowości przeszedł na własność państwa polskiego. W 1946 r. pałac i folwark zajmowało Wojsko Polskie. Następnie przekazano je Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W rezydencji urządzono mieszkania pracowników zakładu. W kolejnych dekadach Polski Ludowej pałac popadał w coraz większą ruinę. W latach dziewięćdziesiątych zrujnowanym zabytkiem zarządzała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Agencja sprzedała pałac prywatnemu inwestorowi. Nowy właściciel w ostatnich latach przeprowadził generalny remont budynku. Pałac otacza zadbany park, założony około 1870 roku. Teren wokół parku ogrodzony. Pałac można zobaczyć tylko zza ogrodzenia, z dosyć dużej odległości.

 

Zabytki w Biskupicach Podgórnych

Do rejestru zabytków w Biskupicach Podgórnych wpisano zespół pałacowy (21.02.2003r., nr rej.: 149/A/03/1-2): pałac i park oraz dwór (20.08.1966r., nr rej.: 1783).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Biskupic Podgórnych zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Kątów Wrocławskich i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd z przesiadką we Wrocławiu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Pietrzykowice, z którego lokalna droga prowadzi do Biskupic Podgórnych. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 170km. Pałac znajduje się na północno-zachodnim krańcu miejscowości, na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować w pobliżu zabudowań gospodarczych dawnego folwarku położonych na południe od pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2013 r.

Joomla templates by a4joomla