Powiat ząbkowicki, gmina Bardo
(nazwa niemiecka: Gierichswalde, Kreis Frankenstein)
Rys historyczny i stan obecny:
Miejscowość wzmiankowana po raz pierwszy w 1260r. jako Gerumswalde, została założona przez zakon cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. W nieznanych okolicznościach wioska przeszła w ręce śląskiej szlachty. W XV wieku właścicielami Laskówki była rodzina von Tschischwitzów. W 1516r. opat Simon z Kamieńca Ząbkowickiego odkupił miejscowość od Melchera Wierissena. W ten sposób majątek w Laskówce powrócił do zakonu cystersów i odtąd pozostał własnością klasztoru do jego kasacji w 1810r. Następnie dobra w Laskówce należały do posiadłości które w 1812r. zakupiła księżna (późniejsza królowa Niderlandów, od 1815r.) Fryderyka Luiza Wilhelmina, małżonka księcia Wilhelma Orańskiego i córka króla Prus Fryderyka Wilhelma II. W 1837r. po śmierci matki śląskie majątki odziedziczyła księżniczka Wilhelmina Fryderyka Luiza Charlotte Marianna (ur.1810r., zm.1883), żona księcia Friedricha Heinricha Albrechta von Hohenzollern (ur.1809r., zm.1872r.). W posiadaniu rodziny von Hohenzollern większość włości pozostała do 1945r. Majątek w Laskówce został jednak wcześniej rozparcelowany. Po drugiej wojnie światowej dwór w Laskówce pozostał własnością prywatną. Następnie należał do Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich. Od 1984r. właścicielem zabytku jest Pan Andrzej Gnutek. W wyremontowanej rezydencji mieści się gospodarstwo agroturystyczne „Lipowy Dwór”.
Dwór
Renesansowo-manierystyczny dwór w Laskówce został wzniesiony w XVII wieku, zapewne na zlecenie jednego z opatów klasztoru w Kamieńcu Ząbkowickim. W kolejnych stuleciach zabytek kilkukrotnie przebudowywano. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie zbliżonym do litery „L”, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Elewacje dworu w znacznym stopniu uproszczone, w części z nich pozmieniany układ osi. Zabytek zachował ozdobny szczyt w elewacji bocznej oraz kamienne obramowania niektórych otworów okiennych.
Do dworu przylegają zabudowania gospodarcze wzniesione w XIX wieku.
Zabytki w Laskówce
Do rejestru zabytków w Laskówce wpisano kościół parafialny p.w. św. Mikołaja (21.08.1963r., nr rej.: 982) oraz dwór, budynek nr 29 (20.09.1984r., nr rej.: 1038/WŁ).
Informacje praktyczne i dojazd
Dojazd komunikacją publiczną do Laskówki nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę w stronę Kłodzka. Z tej trasy należy zjechać w prawo do Paczkowa. Następnie z miasta najlepiej wyjechać DK382 (ul. Armii Krajowej) w stronę Kamieńca Ząbkowickiego. Na początku Kamieńca należy skręcić w lewo w DK390, a następnie w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Laskówki przez Ożary i Dzbanów. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Dwór znajduje się na początku miejscowości na lewo od głównej ulicy (numer 29, prawdopodobnie dawniej 99). Samochód można zostawić na poboczu drogi, bądź zaparkować przy kościele, położonym w dalszej części Laskówki.
Damian Dąbrowski,
Styczeń 2013 r.