Powiat głubczycki, gmina Baborów

(nazwa niemiecka: Bauerwitz, Kreis Leobschutz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Stare miasto, pierwotnie lokowane w 2 poł. XIII w., przez Bavora ze Strakovic, od niego wzięła się nazwa Bavorov. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1296 r., długi czas pozostawało w rękach czeskich panów feudalnych, m.in. rodziny Boskowitz. Benesz Boskowitz przekazał swoje prawa do Baborowa dominikankom z Raciborza. Zakon ten posiadał miejscowość aż do sekularyzacji w 1810 roku. Miasteczko niszczone było licznymi pożarami, położone z dala od głównych szlaków handlowych, pomimo uzyskania w II połowie XIX w. połączenia kolejowego z Raciborzem oraz w 1909 r. z Opawą i Kędzierzynem–Koźlem pozostało ośrodkiem o znaczeniu lokalnym.

Po 1810 r.  (sekularyzacji klasztoru dominikanek) w centrum Baborowa został zbudowany dwór. Obiekt był wielokrotnie przebudowany i zatracił cechy stylowe. Od 1863 r. mieścił się w nim ratusz, któremu przebudowa w 1872 r. dodała niewielką wieżyczkę. Obecnie w budynku mieści się część wydziałów urzędu miejskiego. Jest murowany, potynkowany, na planie prostokąta, piętrowy, nakryty dachem dwuspadowym. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem pośrodku, częściowo przebudowany.

 

Informacje praktyczne:

Obiekt można oglądać przede wszystkim z zewnątrz, do środka można dostać się w godzinach pracy urzędów. Wnętrza nie są jednak interesujące.

Dojazd do Baborowa jest trudny. Najpierw trzeba dostać się do Raciborza co przy kolejnych likwidowanych połączenia kolejowych i autobusowych nie jest łatwe, następnie trzeba jechać PKS-em. Kierowcom proponuję jechać z Gliwic DK 408 do Sośnicowic, następnie DK 919 do Raciborza, a dalej DK 417 i w miejscowości Szczyty skręcić w drogę krajową 421.

Z zaparkowaniem nie będzie problemu, na pobliskim rynku i przy urzędzie miejskim są parkingi. W mieści godne uwagi są jeszcze: drewniany kościół p.w. św. Józefa,  kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, budynek dawnej stacji kolejowej oraz zabudowa rynku.

Warte zobaczenia w okolicy: pałace w Krowiarkach i Szczytach, dwór w Tłustomostach, liczne zabytki Kietrza.

 

Damian Dąbrowski,

styczeń 2009 r.

Joomla templates by a4joomla