Powiat namysłowski, gmina Świerczów

(nazwa niemiecka: Eckersdorf, Kreis Namslau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Miejscowość po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w 1318 r. jako własność Jana z Schiltnerga. Następnie Biestrzykowice należały miedzy innymi do: Mikołaja Samborowica, rodziny Ebersbach (XIV w.), Kottulinskich von Jeltsch (XVII w.), Frankenbergów (XVIII w.), księżny Luisy von Würtemberg (lata 1801-1823), barona von Richthofena, rodziny Braune i rodu von Garnier (od 1841 do 1945 r.).

W Biestrzykowicach już w średniowieczu istniał dwór obronny otoczony fosą. Obecna rezydencja została wzniesiona przez Frankenbergów w XVIII w. w stylu barokowym. Budynek został przebudowany z dodaniem elementów neoklasycystycznych w 1857 r. przez Hugona von Garnier. Po drugiej wojnie światowej posiadłość Garnierów upaństwowiono. Dawna rezydencja pełniła różne funkcje, urządzono w niej przedszkole, świetlice, pomieszczenia biurowe, mieszkania. Budynek był użytkowany i na bieżąco remontowany. Po upadku miejscowego gospodarstwa rolnego pałac znalazł prywatnego właściciela. Niestety właściciel zapomniał o swojej inwestycji. Zabytek nie jest ogrodzony, ani w jakikolwiek sposób zabezpieczony przed wejściem. Brak na nim informacji o stanie własnościowym. Budynek w ostatnich latach został kompletnie zdewastowany, zniszczono zabytkowe kominki, sztukaterie, zburzono nawet część ścian działowych. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie za kilka lat ten piękny pałac będzie kolejną ruiną. W pobliżu pałacu znajduje się ciekawy budynek dawnej oficyny wzniesionej po 1857 r. przez Hugona von Garnier. Nie użytkowana oficyna podobnie jak pałac jest w fatalnym stanie technicznym.

Stan zabytku we wrześniu 2009 roku

Pałac murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na sklepionych piwnicach na rzucie prostokąta, dwukondygnacjowy z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z lukarnami i facjatami. Fasada (elewacja wschodnia) siedmioosiowa z centralną przybudówką mieszczącą wejście. Przybudówkę ozdabiają pilastry dźwigające belkowanie i kartusz herbowy, nad nią na wysokości piętra taras o ażurowej balustradzie. Fasadę ożywiają trzyosiowa facjata, zamknięta mocno spłaszczonym trójkątnym przyczółkiem oraz boniowane lizeny i wydatny gzyms wieńczący. W elewacjach bocznych dwukondygnacjowe szczyty o pilastrowych podziałach i esownicowych spływach. W elewacji bocznej południowej ganek zakończony balkonem na wysokości drugiej kondygnacji. Dwutraktowy układ wnętrz całkowicie przekształcony. Pomieszczenia nakrywają płaskie stropy z resztkami dekoracji fasetowej.

Od zachodu i północy do pałacu przylega zdewastowany park krajobrazowy z XVIII w., w znacznym stopniu przekształcony po 1857 r. Park zdobiły rzeźby Hartmanna z II połowy XVIII w. Niestety dzisiaj nie ma po nich śladu.

Do rejestru zabytków sztuki są wpisane: zespół pałacowy, nr rej.: 1099/66 z  20.01.1966 r., pałac, nr rej.: 218 z 14.07.1950 r., oficyna, nr rej.: 2013/76 z 13.03.1976 i park, nr rej.: 185 i 186 z 31.05.1950 r. oraz 33/78 z 17.11.1978 r.

Aktualizacja:

Fatalny stan pałacu w Biestrzykowicach i nie wykonywanie przez inwestora zaleceń konserwatorskich spowodowały większe zainteresowanie losem rezydencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Opola. Ostatecznie jego działania przyczyniły się do zmiany właściciela obiektu. W 2014 roku nowy inwestor prowizorycznie zabezpieczył pałac przed działaniem wód opadowych. Teren wokół zabytku został ogrodzony. W kolejnych latach powoli prowadzono prace budowlane. Do 2020 roku wymieniono dach, wylano nowe stropy, przemurowano ściany wewnątrz pałacu. Teren wokół rezydencji ogrodzony. Budynek w trakcie remontu, można zobaczyć tylko z zewnątrz w pewnej odległości.

Zdjęcia z sierpnia 2014 roku

Stan pałacu w 2020 roku

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Biestrzykowic można dotrzeć komunikacją publiczną. Do miejscowości dosyć często kursują autobusy PKS z Namysłowa. Do Namysłowa można dojechać pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór z przesiadką w Kluczborku. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Dąbrówka Górna, następnie DK 45 do Opola i DK 454 w kierunku Namysłowa. Biestrzykowice leżą przy tej ostatniej trasie. Odległość: w jedną stronę około 125 km. Samochód na miejscu trzeba zostawić na poboczu drogi prowadzącej do pałacu.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2010 r., aktualizacja sierpień 2014r., aktualizacja grudzień 2020r.

 

Joomla templates by a4joomla