Moravskoslezský kraj - Kraj morawsko-śląski (województwo)

(nazwa polska Hulczyn, nazwa niemiecka Hultschin)

 

O początkach zamku w Hulczynie niewiele wiadomo, warownia najprawdopodobniej została wzniesiona w piętnastym stuleciu. W czasach późniejszych zamek był wielokrotnie przebudowywany. Na początku XIX wieku rozebrano wieżę zamkową i część skrzydła południowego. Obecnie zamek jest budowlą trzyskrzydłową rozłożoną na planie litery „U”. Po remoncie przeprowadzonym w latach 2006-2007 umieszczono w nim bibliotekę, muzeum, centrum informacji turystycznej i niewielką herbaciarnię.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

 

Podróż komunikacją publiczną do miejscowości Hlučín jest możliwa, jednak bardzo trudna i czasochłonna. Najpierw trzeba dojechać pociągiem z Katowic do Chałupek. W ciągu dnia jedzie tylko kilka pociągów, czas jazdy ponad 2 godziny. Z dworca w Chałupkach należy przejść około 2 km na rynek w Starym Bohuminie skąd odjeżdżają autobusy do Ostravy. Autobusy jeżdżą często, co 30-60 minut, czas jazdy około 40 minut. W Ostravie trzeba się przesiąść do autobusu w kierunku Hlučína. Linię Ostrava – Hlučín obsługuje kilku przewoźników, trasa ma kilka wariantów. Czas przejazdu około 30 minut. Szukającym rozkładu czeskich autobusów polecam stronę: 

 

www.portal.jizdnirady.cz

 

Na stronie tej trzeba wejść w zakładkę: Autobusové jízdní řády po czym wybrać Vyhledání podle města a obce. W oknie na środku strony należy wpisać nazwę miejscowości do której chcemy dojechać, wyszukiwarka działa bardzo dobrze, nie trzeba stosować czeskich znaków.

Planującym podróż samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 408 do Sośnicowic, skąd DK 919 do Raciborza, a następnie DK 916 do granicy państwa. W Czechach początkowo trzeba jechać drogą 46 w kierunku Opawy, by w miejscowości Kobieřice skręcić w lewo w drogę 467 prowadzącą prosto do Krawarza. W jedną stronę około 75 km. W Hulczynie można zaparkować samochód  na rynku, w niewielkiej odległości od zamku.

 

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2009 r.

(pełna wersja artykułu w przygotowaniu)

 

Joomla templates by a4joomla