Powiat rybnicki, dzielnica miasta Czerwionka-Leszczyny

(nazwa niemiecka: Czerwionka, Kreis Rybnik)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Dwór z XIX wieku, przebudowany z zatarciem cech stylowych. Na planie prostokąta, murowany, otynkowany, parterowy, z zagospodarowanym poddaszem, podpiwniczony. Nakryty dwuspadowym dachem z blachy falistej. Okna w prostokątnych ozdobnych obramieniach. Elewacja ogrodowa 7- osiowa z 3-osiowym pozornym ryzalitem na osi, za którym kiedyś prawdopodobnie znajdował się taras. Fasada 9-osiowa, niesymetryczna. Obecnie główne wejście mieści się w niewielkiej przybudówce, w bocznej elewacji.

Siedziba części wydziałów Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz filii Banku Śląskiego. Obiekt zadbany, ale w skutek licznych przebudów architektonicznie mało interesujący.

Dwór położony na skraju parku z cennym, wielogatunkowym drzewostanem. Przeważają w nim drzewa liściaste: dęby, lipy, klony, jesiony, brzozy. W parku rosną m.in. dwie lipy drobnolistne i dwa buki pospolite o wymiarach pomnikowych oraz interesujący okaz orzecha szarego. Do niedawna w pobliżu znajdowały się budynki gospodarcze dawnego folwarku, wykorzystywane później przez PGR. Obecnie zburzone, w ich miejscu stoi market spożywczy…

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Czerwionki można dojechać z Gliwic autobusem KZK GOP nr 194. Zmotoryzowanym proponuję trasę: z Gliwic DK 78 w kierunku Rybnika, w Nieborowicach skręt w lewo, w lokalną drogę do Knurowa, a dalej DK 924, która w stronę Żor prowadzi przez Czerwionkę. Odległość: niecałe 20 km. Przy dawnym dworze znajduje się spory parking, na którym możemy zostawić samochód. Adres budynku: al. Św. Barbary 6.

 

Damian Dąbrowski

marzec 2009 r.

 

Joomla templates by a4joomla