Powiat kamiennogórski, gmina Marciszów

(nazwa niemiecka: Rudelstadt, Kreis Landeshut)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości: 1203 r.

 

Właściciele majątku: rodziny von Hochberg, von Reichenbach, von Pritwitz, Freiherr Friedrich Seusst von Pilsach (1905 r.), dr prawa Edward von Eichborn (1921 i 1937 r.).

 

Rezydencja w połowie XIX wieku

 

Źródło: Duncker Alexander, Die ländlichen Wohnsitze, Schlösser und Residenzen der ritterschaftlichen Grundbesitzer in der preußischen Monarchie nebst den Königlichen Familien-, Haus-Fideicommiss- und Schatull-Gütern in naturgetreuen, künstlerisch ausgeführten, farbigen Darstellungen nebst begleitendem Text, t.1-16, Berlin 1857-1883.

 

Pałac

Na początku XVII w. w Ciechanowicach wzniesiono dwór obronny otoczony fosą. Rezydencję wielokrotnie przebudowywano, miedzy innymi w pierwszej połowie XVIII w., w 1846 i 1970 r. Po drugiej wojnie światowej w budynku urządzono dom dziecka, a następnie szkołę. Obecnie pałac jest własnością prywatną, prowadzone są w nim prace remontowe, w trakcie których w 2009 r. odkryto renesansowe freski. Budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz.

Pałac murowany z kamienia i cegły, potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem dwuspadowym. Fasada siedmioosiowa, z centralnie usytuowanym wejściem, ozdobionym kamiennym portalem. Ponad częścią środkową trójkątny szczyt. Elewacja frontowa zachowała podziały ramowe, wykonane za pomocą podwójnych pilastrów i wydatnego gzymsu wieńczącego. Okna w profilowanych kamiennych obramowaniach. We wnętrzach zachowane sufity z dekoracją fasetową, część pomieszczeń przykryta sklepieniami kolebkowymi. Pałac otacza założenie parkowe pochodzące z pierwszej połowy XIX w.

 

Zdjęcia z sierpnia 2010 roku

 

 

Wnętrza Pałacu:

 

Zabytki w Ciechanowicach

Do rejestru zabytków wpisano: kościół filialny p.w. św. Augustyna (11.11.1964 r., nr rej.: 1145), zespół pałacowy: pałac (16.06.1959 r., nr rej.: 442) i park (6.07.1979 r., nr rej.: 538/J).

 

Pałac i jego otoczenie w kwietniu 2015 roku

 

 

Informacje praktyczne i dojazd

W Ciechanowicach znajduje się dworzec kolejowy, zatrzymują się na nim pociągi między innymi z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Dojazd do miejscowości zapewniają również autobusy PKS z Marciszowa i Kamiennej Góry. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłosty, następnie DK 5 w stronę Kamiennej Góry. Z tej ostatniej trasy w Marciszowie trzeba skręcić w prawo w DK 328, a następnie w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Ciechanowic. Odległość: w jedną stronę około 240 km. Samochód można zaparkować blisko pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Grudzień 2010 r., aktualizacja zdjęć kwiecień 2015r.

Joomla templates by a4joomla