Powiat oleśnicki, gmina Oleśnica

(nazwa niemiecka: Eichenhof, Kreis Oels)

 

 

W 1845r. Dębowy Dwór (Dzielunke) wzmiankowany był jako kolonia miejscowości Poniatowice. W Dębowym Dworze w tym czasie znajdował się folwark, który zapewne należał do hrabiego Hermanna von Dyhrn z Poniatowic. W latach 1872-1876 jako właściciel dóbr Dębowy Dwór wymieniany był kapitan Kiesel. Przed 1886r. majątek przeszedł na własność Hermanna Heinke. W jego rękach pozostał co najmniej do 1894r. Za rządów Hermanna Heinke zmieniono niemiecką nazwę miejscowości z Dzielunke na Eichenhof. Kolejnymi właścicielami posiadłości byli: Felix von Frankenberg und Ludwigsdorf (1902, 1909r.), Jakob Walczak (1912r.), Eduard Herbst z Ligoty Dolnej (1917, 1926r.), spadkobiercy Eduarda Herbsta (1930r.), Hermann Schneider i Landwirt Hans Hermann Schneider (1937r.).

 

Dwór

Niewielki neobarokowy dwór wzniesiono w drugiej połowie XIX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Fasada pięcioosiowa z centralnym głównym wejściem, zaakcentowanym szczytem. Elewacje częściowo przekształcone. Zachowane gzymsy i część prostych obramowań wokół otworów okiennych. Obecnie dwór jest użytkowany jako budynek mieszkalny. Teren wokół nie jest ogrodzony, trudno określić czy budynek jest własnością prywatną czy komunalną. Dwór skierowany był fasadą w stronę dziedzińca gospodarczego. Dziedziniec otaczają zabudowania gospodarcze, część z nich doprowadzono do ruiny.

 

Zabytki w Dębowym Dworze

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w miejscowości.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Dębowego Dworu nie jest możliwy, natomiast do sąsiedniej Ligoty Polskiej dobry dojazd zapewniają liczne autobusy PKS kursujące między innymi z Oleśnicy i Wrocławia. Ze względu na możliwość przesiadki polecam dojazd przez Wrocław, do miasta można dotrzeć, np. pociągiem z Gliwic, Opola, lub Poznania. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK 396 do Bierutowa przez Oławę. Z Bierutowa najlepiej wyjechać DK451 w kierunku Oleśnicy. Z tej ostatniej trasy za miejscowością Solniki Wielkie należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą przez Nowoszyce, Wyszogród i Cieśle do DK8. Następnie DK8 trzeba się skierować na wschód, w kierunku Kępna. Z drogi krajowej nr 8 należy skręcić w lewo do Ligoty Polskiej, skąd lokalna droga prowadzi do Dębowego Dworu. Dwór wraz z resztkami folwarku znajdują się na prawo od drogi. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 200km. Na miejscu samochód można zostawić przy zrujnowanych zabudowaniach gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2012 r.

Joomla templates by a4joomla