Powiat oleśnicki, gmina Twardogóra

(nazwa niemiecka: Drugawe, od 1866r. Drungawe, w latach 1936-1945 Wildheide, Kreis Gross Wartenberg)

 

 

Majątek w Drągowie przynajmniej już od pierwszej połowy XIX wieku należał do rodu von Reichenbach z Goszcza. W posiadaniu przedstawicieli tej rodziny, jako część dóbr Freie Standesherrschaft Goschütz pozostał do końca drugiej wojny światowej. Reichenbachowie majątek w Drągowie często oddawali w dzierżawę. Dzierżawcami byli między innymi Paul Rothe (1872, 1905r.) i Harry Henke (1930 i 1937r.). Folwarkiem zarządzali również inspektorzy, np. Fischer (1909, 1912r.), Schobelt (1917r.), Dalibor (1926r.). W końcowej fazie drugiej wojny światowej majątek w Drągowie został w znacznym stopniu uszkodzony. Zniszczenia pałacu w 1945r. szacowano na 40%. W kolejnych latach rezydencja została rozebrana.

 

Nieistniejący pałac i folwark

Folwark w Drągowie wzmiankowany był już w 1845r. W tym czasie w miejscowości nie istniał jeszcze pałac. Być może rezydencję zbudowali nie Reichenbachowie, lecz dzierżawcy majątku. Pałac uszkodzony pod koniec drugiej wojny światowej, został rozebrany i obecnie nie ma po nim śladu. Brak przekazów ikonograficznych nie pozwala na opisanie jego wyglądu. Do naszych czasów zachowały się natomiast zabudowania gospodarcze dawnego folwarku i jeden budynek mieszkalny. Mógł on pełnić funkcję siedziby zarządców gospodarstwa. Jest to budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z piętrowym ryzalitem i zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Fasada siedmioosiowa, z centralnym trzyosiowym ryzalitem, zamkniętym trójkątnym naczółkiem. Wejście główne usytuowane jest na osi jednej z elewacji bocznych. Elewacje zachowały część ozdobnych detali architektonicznych: boniowany cokół, gzymsy, płyciny pod niektórymi oknami. Układ wnętrz w budynku prawdopodobnie jest dwutraktowy, z korytarzem między traktami. Wśród zabudowań gospodarczych folwarku warto zwrócić uwagę na klasycystyczny spichlerz.

 

Zabytki w Drągowie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Drągowie.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Drągowa zapewniają nieliczne autobusy PKS kursujące z Krotoszyna, Milicza, Oleśnicy i Sycowa. Ze względu na problemy ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Nowa Wieś Wrocławska (Wrocław Południe), następnie autostradową obwodnicą Wrocławia (A8) i drogą S8 w stronę Sycowa. Za Oleśnicą z tej ostatniej trasy należy zjechać w lewo w DK25 prowadzącą do Międzyborza. Po przejechaniu przez miejscowość Ostrowina, trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę do Twardogóry. Z miasta najlepiej wyjechać DK448 w stronę Milicza. Za Goszczem należy skręcić w prawo w drogę do Drągowa. Zabudowania dawnego folwarku znajdują się na końcu wioski. Odległość: z Gliwic w jedną stronę ponad 240km. Samochód można zostawić przy budynkach gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2012 r.

Joomla templates by a4joomla