Powiat wołowski, gmina Wińsko

(nazwa niemiecka Gräschine, w latach 1936-1945 Steintal, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Grzeszynie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Grzeszynie. W ewidencji zabytków odnotowano zespół dworski: dwór (nr 24) z parkiem dworskim oraz zabudowania: stodołę (nr 3), stodołę (nr 9), stodołę (nr 11), dom mieszkalny i gospodę (nr 13). 

 

W 1787 roku dobra rycerskie w Grzeszynie należały do radcy wojennego Reisla. W wiosce znajdował się pański folwark. W 1830 roku właścicielem majątku w Grzeszynie był porucznik von Sommerfeld. W miejscowości wzmiankowano dom pański i folwark. W 1842 roku posiadłość za 35500 talarów reńskich nabył Friedrich Braun. Według opisu Grzeszyna z 1845 roku nadal pozostawał jej właścicielem. W wiosce znajdował się dom pański i folwark. W 1872 roku majątek należał do Adolpha Weinmanna. W 1894 roku właścicielem włości o powierzchni 226ha (w tym 7ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków) był Bertholda Marschner. W 1912 roku dobra rycerskie Grzeszyn należały do Hugo Haertlea (in Drzewce, Kreis Gostyń). Posiadłość w Grzeszynie liczyła 226ha, w tym m.in. 1ha stawów, 2ha parku, 0,5ha ogrodu, 6ha dróg i podwórzy gospodarczych. Według księgi adresowej z 1937 roku właścicielem majątku o powierzchni 209,5ha (w tym m.in. 0,5ha parku, 1,5ha ogrodu, 4,5ha dróg i podwórzy gospodarczych) był Herbert Glodzin. Po zakończeniu drugiej wojny światowej włości przejęło państwo polskie. Dwór nie został uszkodzony w czasie działań wojennych. Jego losy po 1945 roku nie są znane. Zabytek obecnie jest własnością prywatną i pełni funkcje mieszkalne. Dawną rezydencję można zobaczyć z drogi, zza ogrodzenia.

 

Dwór pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Budynek murowany, potynkowany, dwuskrzydłowy, parterowy i dwukondygnacyjny, z częściowo użytkowym poddaszem, nakryty dachami dwuspadowymi. Główne wejście do dworu poprzedzone gankiem filarowym zbudowanym w miejscu połączenia obydwu skrzydeł budynku. Elewacje znacznie uproszczone, pozbawione ozdobnych detali architektonicznych.  

Na południe od rezydencji pozostałości zabudowań dawnego folwarku. Od południa i wschodu do dworu przylega zaniedbany i zdewastowany park.

Grzeszyn znajduje się około 20 kilometrów na północ od Wołowa. Z miasta powiatowego najlepiej wyjechać DK338 prowadzącą do Wińska. W Wińsku należy skręcić w prawo w DK36 (ul. Rawicka). Pod koniec miejscowości z DK36 trzeba ponownie skręcić w prawo w lokalną drogę do Grzeszyna. Dwór (nr 24) i pozostałości folwarku położone są w południowo-wschodniej części miejscowości. Samochód najlepiej zaparkować na poboczu drogi, w sąsiedztwie dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2016r.

 

 

Joomla templates by a4joomla