Powiat wołowski, gmina Wołów

(nazwa niemiecka Heidersdorf, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Golinie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Golinie. W ewidencji zabytków znajdują się park pałacowy oraz domy mieszkalne nr 16 i 18.

 

Dobra w Golinie należały m.in. do rodów von Scheliha, Weisbach, Sattig, R. Doering-Manteuffel. Przed 1937 rokiem dobra zostały rozparcelowana przez spółkę Nord – Siedlung Gmbh. Po zakończeniu drugiej wojny światowej folwark przejęło państwo polskie. Na temat losów rezydencji w Golinie po 1945 roku trudno znaleźć informacje. Prawdopodobnie pałac został doprowadzony do ruiny i rozebrany w czasach Polski Ludowej. Obecnie z majątku pozostał park i część zabudowań gospodarczych dawnego folwarku. W parku można trafić na fragmenty murów przyziemia siedziby właścicieli posiadłości. 

 

Zdjęcie pałacu na przedwojennej widokówce

 

Źródło: http://dolny-slask.org.pl/3805313,foto.html?idEntity=506552 (dostęp: 5.03.2016r.).

 

Pałac w Golinie wzmiankowano w 1845 roku. Prawdopodobnie jednak budynek powstał już w osiemnastym stuleciu. Niestety zachowało się niewiele informacji na temat wyglądu nieistniejącej rezydencji. Pałac był murowany, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym. Rezydencja posiadała centralny ryzalit, poprzedzony portykiem kolumnowym.

Golina położona jest około 6 kilometrów na północ od Wołowa. Z miasta najlepiej wyjechać DK338 w kierunku Wińska. Za miejscowością Stary Wołów należy z DK338 skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Goliny. Park i zabudowania pofolwarczne znajdują się w północnej części miejscowości, na lewo od głównej drogi. Samochód można zostawić na obrzeżach parku.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla