Powiat kłodzki, gmina Międzylesie

(nazwa niemiecka: Lauterbach, Kreis Habelschwerdt)

 

 

Początki miejscowości sięgają czternastego stulecia. W 1360r. w Goworowie po raz pierwszy wzmiankowano kościół. Przez wiele lat wioska wchodziła w skład dóbr międzyleskich, należących między innymi do rodziny von Althann. W 1785r. majątek w Goworowie nabył kupiec Josef Christoph Ludwig. W tym samym roku wybudował on w miejscowości pałac oraz zabudowania gospodarcze służące do produkcji płótna. W dziewiętnastym stuleciu właściciele majątku często się zmieniali. Na początku XX w. powrócił on w ręce Althannów z Międzylesia. Następnie w 1929r. zabudowania nabyło państwo niemieckie i urządziło w nich sanatorium dla funkcjonariuszy policji. W czasach Polski Ludowej pałac wykorzystywano początkowo jako siedzibę Państwowego Domu Dziecka. Następnie budynek podlegał ministerstwu oświaty i władzom samorządowym. Kolejnymi użytkownikami pałacu były: Bydgoskie Przedsiębiorstwo Budowy Domów, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Goworowie, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne CEFARM we Wrocławiu. Od 1989r. pałac jest własnością prywatną. Prywatny inwestor przeprowadził generalny remont w znacznym stopniu zdegradowanego zabytku.

 

Pałac

Barokowy pałac z 1785r., przebudowywany w 1891r. i w drugiej połowie XX w. W ostatnim czasie wyremontowany przez prywatnego właściciela. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym wykonanym z blachy. Fasada ośmioosiowa, z głównym wejściem ozdobionym kamiennym portalem z kartuszem z inicjałami kupca Ludwiga. Elewacje pałacu w mocny sposób uproszczone, za wyjątkiem wspomnianego portalu pozbawione są stylowych detali architektonicznych. Pałac fasadą skierowany jest na dziedziniec, wokół którego znajdują się dawne zabudowania gospodarcze Zabytek można zobaczyć z zewnątrz, zza ogrodzenia. Do pałacu przylega park o powierzchni około 5ha.

 

Interesujący artykuł na temat pałacu w Goworowie można znaleźć na stronie ludmilka.eszymon.eu a dokładnie w tym miejscu:

http://www.ludmilka.eszymon.eu/zamki-palace-dwory/dolnoslaskie/553-dwor-radcy-ludwiga-w-goworowie.html

 

Zabytki w Goworowie

Do rejestru zabytków w Goworowie wpisano kościół filialny p.w. śś Piotra i Pawła (5.05.1961r., nr rej.: 872); zespół pałacowy (4.10.1977r., nr rej.: 669/WŁ): pałac, park; młyn wodny, nr 68 (19.09.1995r., nr rej.: 1443/WŁ).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Goworowa zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i Międzylesia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Bystrzycę Kłodzką. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. W miejscowości Roztoki z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Goworowa przez Gajnik i Michałowice. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 220km. Pałac znajduje się na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować tuż obok ozdobnej bramy prowadzącej na dziedziniec gospodarczy.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla