Powiat wołowski, gmina Wińsko

(nazwa niemiecka Jakobsdorf, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Jakubikowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w  Jakubikowicach. W ewidencji zabytków znajduje się dwór. 

 

Miejscowość wzmiankowana w 1509 roku jako Jocksdorff. W 1787 roku majątek należał do dóbr miasta Wińsko. W opisie wioski wymieniono folwark. W 1830 roku właścicielem dóbr był Fröhlich. W Jakubikowicach wzmiankowano folwark. W 1845 roku majątek należał do Louisa Peiskera. Według opisu w miejscowości znajdował się dom pański i folwark. Przed 1872 rokiem właścicielem włości był  Pan Schroeiber. W 1894 roku posiadłość była w rękach Karla Sacka. Włości liczyły 135ha, w tym 5ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków. W 1912 roku właścicielem majątku o powierzchni 135ha (0,75ha stawów, 4,25ha parku, ogrodu, dróg i podwórzy gospodarczych)  był Dr von Bolewski. W 1937 roku dobra należące do porucznik Wendelin Zarembowicz liczyły już tylko 103,61ha. Po zakończeniu drugiej wojny światowej posiadłość przejęło państwo polskie. Folwark i dwór użytkowane były przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Rezydencję zmieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. W wyniku prowadzonych remontów budynek utracił cechy stylowe.

 

Dwór w Jakubikowicach na przedwojennej pocztówce

 

Źródło: http://dolny-slask.org.pl/3748505,foto.html (dostęp: 4.03.2016r.)

 

Rezydencja zapewne powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Dom pański w Jakubikowicach wzmiankowano w opisie miejscowości w 1845 roku. Budynek murowany, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym. Od północy dwuosiowa przybudówka, nakryta płaskim dachem. W elewacji południowej mniejsza dobudówka. Elewacje znacznie uproszczone, zachowana część gzymsów, w przybudówce lizeny i obramienia otworów okiennych. Fasada (elewacja zachodnia) siedmioosiowa, z głównym wejściem poprzedzonym gankiem filarowym podtrzymującym balkon. Dwór obecnie pełni funkcje mieszkalne i można go zobaczyć z zewnątrz, z głównej ulicy przebiegającej przez Jakubikowice. Na zachód od rezydencji znajduje się dziedziniec pofolwarczny, otoczony zabudowaniami gospodarczymi. Bardziej na północ dawny park.

Jakubikowice położone są około 16km na północ od Wołowa. Z miasta najlepiej wyjechać DK338 prowadzącą do Wińska. W Wińsku należy skręcić w lewo w DK36 i po chwili ponownie w lewo w ul. Słoneczną, którą można bezpośrednio dojechać do Jakubikowic. Zespół dworsko-folwarczny znajduje się na południowym krańcu tej niewielkiej miejscowości. Samochód można zaparkować przy głównej drodze, w pobliżu dawnej rezydencji.  

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla