Powiat wrocławski, gmina Jordanów Śląski

(nazwa niemiecka: Ober Johnsdorf, Kreis Nimptsch, od 1932r. Kreis Reichenbach)

 

 

Dwór o cechach klasycystycznych został zapewne wzniesiony w Janówku dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek remontowany w latach sześćdziesiątych XX wieku i w 1988 roku. Obecnie dawna rezydencja prawdopodobniej jest własnością prywatną. Teren wokół dworu ogrodzony, obiekt można zobaczyć z zewnątrz.

 

Zabytki w Janówku

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Janówku. W ewidencji zabytków znajdują się m.in. dwór, obecnie dom mieszkalny nr 17 oraz obora przy budynku nr 17.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Janówka zapewniają autobusy PKS i autokary prywatnego przewoźnika kursujące m.in. z Bielawy, Dzierżoniowa i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Krajków, następnie DK395 w stronę Strzelina i DK346 do Szczepankowic, gdzie należy skręcić w lokalną drogę prowadzącą do Rolantowic. Z Rolantowic najlepiej wyjechać trasą DK8 (E67) w kierunku Kłodzka. Na wysokości Jordanowa Śląskiego z DK8 należy skręcić w prawo w lokalną drogę do Świątnik. Następnie z tej drogi trzeba skręcić w lewo do Glinicy, skąd można dojechać do Janówka. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Dwór położony jest w południowej części Janówka na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować przy pofolwarcznych zabudowaniach znajdujących się na końcu miejscowości.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

Joomla templates by a4joomla