Powiat raciborski, gmina Pietrowice Wielkie

(nazwa niemiecka: Kornitz, Kreis Ratibor)

 

 

Zabytki w Kornicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w miejscowości.

W połowie XIV wieku w Kornicach znajdował się zamek. Na przestrzeni wieków majątek w miejscowości należał między innymi do rodów von Reiswitz, von Trach, von Haugwitz i von Eickstedt. Od 1911 roku posiadłość była własnością rodziny von Dittrich mającej siedzibę w Ciężkowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W 1937 roku dobra o powierzchni 320ha należały do Pani Elisabeth von Dittrich. Funkcję jej generalnych pełnomocników pełnili Werner von Dittrich i Eduard von Banck z Wojnowic w powiecie raciborskim.

Rezydencja w Kornicach została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej. Możliwe, że ruiny budynku rozebrano w czasach Polski Ludowej, kiedy folwark znalazł się w gestii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Po pałacu prawdopodobnie pozostały niedostępne piwnice. Wygląd rezydencji możemy poznać dzięki fotografiom z pierwszej połowy XX wieku.

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=85&t=8343&p=43994&hilit=kornice#p43994

 

Pałac był rozległym murowanym budynkiem, posiadał dwie kondygnacje. Rezydencje nakrywał dach mansardowy z powiekami.

Obecnie po dawnym majątku w Kornicach pozostał park oraz zabudowania gospodarcze folwarku. Park jest częściowo uporządkowany i dostępny. Wykonano między innymi oświetloną alejkę. Część parku pozostaje ogrodzona i zaniedbana. Wśród zabudowań pofolwarcznych wyróżnia się parterowa rządcówka położono na środku dziedzińca gospodarczego. Pozostałości posiadłości znajdują się w północnej części Kornic. Samochód można zostawić na parkingu na zachodnim krańcu parku. Kornice położone są około 8 kilometrów na zachód od Raciborza.

 

Damian Dąbrowski

Styczeń 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla