Powiat wołowski, gmina Wińsko

(nazwa niemiecka Kleschwitz, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Kleszczowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Kleszczowinach. W ewidencji zabytków umieszczono dwór (nr 16), Dom Ludowy (nr 1) oraz stodołę (nr 5).

 

Miejscowość wzmiankowana w 1354 roku jako Clesczowicz. W opisie Kleszczowic z 1787 roku wymieniono folwark. Wioska należała m.in. do rodu von Niesemeuschel i Pani von Unroh. W 1830 roku właścicielem majątku w Kleszczowicach był komisarz dystryktu Rosemann. W miejscowości wzmiankowano folwark. W 1845 roku włości należały do Karla Hainischa. Według pochodzącego z tego roku opisu w Kleszczowicach znajdował się dom pański i folwark. W 1872 roku właścicielem dóbr był Pan Siegert. Z kolei w 1894 roku niewielka posiadłość (93ha, w tym 74ha pól uprawnych, 16ha łąk, 0,5ha stawów, 2,5ha pastwisk) należała do Juliusa Hermanna. Według księgi adresowej z 1912 majątek był w rękach Pana Häuslera. Powierzchnia włości wynosiła 93ha, w tym 75ha pól uprawnych, 15,5ha łąk, 1ha lasu, 0,5ha stawu, 1ha pastwisk, dróg i podwórzy gospodarczych. W 1937 roku dobra posiadał porucznik Erwin Jenke. Z księgi adresowej wynika, że liczyły one 92,5ha, w tym 75ha pól uprawnych, 14,5ha łąk, 1ha lasu, 0,5ha stawu, 0,5ha ogrodu, 1ha pastwisk, podwórzy gospodarczych i innych użytków. Po zakończeniu drugiej wojny światowej niewielki majątek został przejęty przez państwo polskie. Folwark wraz z dworem został przekazany w zarząd Państwowemu Przedsiębiorstwu Rolnemu Wińsko z siedzibą w Piskorzowie. Rezydencję zamieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny dla pracowników przedsiębiorstwa. W latach 90. XX wieku zabudowania znalazły się w gestii Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W następnych dekadach doprowadzono do likwidacji zakładu rolnego. W 2009 roku dwór był już opuszczony. W 2014 roku niezabezpieczone przed wejściem osób postronnych zabudowania dawnego majątku popadały w ruinę.

 

Dwór wzniesiony prawdopodobnie w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek murowany, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z powiekami. Fasada (elewacja)siedmioosiowa z centralnym trzyosiowym dwukondygnacyjnym  pozornym ryzalitem, mieszczącym główne wejście, poprzedzone tarasem ze schodami. Elewacja tylna czteroosiowa, asymetryczna, znacznie przekształcona. Elewacje pozbawione ozdobnych detali architektonicznych. Wnętrza nakryte płaskimi stropami, przekształcone z II połowie XX wieku, w ostatnich latach znacznie zdewastowane, wyszabrowane ze wszystkich materiałów nadających się do sprzedaży (np. kabli instalacji elektrycznej).

Dwór zamykał od północy dziedziniec folwarczny. Pozostałe pierzeje tworzyły zabudowania gospodarcze i oficyna. Obecnie wszystkie budynki są opuszczone i popadają w ruinę. Jeden z budynków gospodarczych uległ zawaleniu. Na północ od rezydencji niewielkie zaniedbane zadrzewienie, prawdopodobnie pozostałość po parku i ogrodzie.

Kleszczowice znajdują się około 18 kilometrów na północ od Wołowa. Ze stolicy powiatu najlepiej wyjechać DK338 prowadzącą do Wińska. W Wińsku należy skręcić w prawo w DK36 (ul. Rawicka) i ponownie w prawo w lokalną drogę do Stryjna. Kleszczowice położone są przy tej ostatniej trasie. Dawny folwark znajduje się w centrum miejscowości, przy drodze Wińsko-Stryjno. Samochód można zaparkować w pobliżu wjazdu na teren nieczynnego gospodarstwa, bądź w bocznej ulicy, na północ od dworu. W 2011 roku przez Kleszczowice przejeżdżał w dni robocze jeden autobus PKS. To taka ciekawostka na temat możliwości dojazdu komunikacją publiczną.  

 

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla