Powiat ząbkowicki, gmina Ziębice

(nazwa niemiecka: Ober Kunzendorf, Kreis Münsterberg, od 1932r. Kreis Frankenstein)

 

 

Brak informacji źródłowych uniemożliwia przedstawienie historii miejscowości. W 1886 i 1894 r. właścicielem majątku w Kalinowicach Górnych, liczącego ponad 340ha był Hermann Hahn. W 1902r. posiadłość została włączona do dóbr wielkiego księcia Wilhelma Ernesta von Sachsen-Weimar (zm.1923r.). Następnie majątek należał do jego dziedziców. W latach trzydziestych XX w. większość posiadłości została rozparcelowana. W 1937r. w rękach rodziny książąt saksońskich pozostało 177,2ha. Po drugiej wojnie światowej dwór w Kalinowicach Górnych został opuszczony i zdewastowany. Obecnie zrujnowany zabytek jest własnością prywatną.

 

Dwór

Klasycystyczny dwór w Kalinowicach Górnych został wzniesiony w 1827r., być może w miejscu starszej budowli (dłuższą historię budynku sugeruje część pomieszczeń nakrytych sklepieniami krzyżowymi). W 1885r. niewielki dwór został powiększony przez rodzinę Hahn o neorenesansowe skrzydło. Dwór murowany z cegły, potynkowany, korpus parterowy, wysoko podpiwniczony, nakryty wysokim dachem naczółkowym. Fasada pięcioosiowa, z centralnym piętrowym ryzalitem zamkniętym trójkątnym przyczółkiem. Główne wejście na osi budynku, zaakcentowane dwukolumnowym portykiem wgłębnym, poprzedzonym schodami i niewielkim tarasem. Od południa dostawiona w 1885r. neorenesansowa dobudówka, z kwadratową wieżą będącą dominantą budynku. Elewacje dobudówki ozdobione boniowaniem. Zabytek doprowadzony do ruiny wymaga generalnego remontu. Do dworu przylega park krajobrazowy o powierzchni około 3,5ha. Przed rezydencją znajduje się dziedziniec gospodarczy, wokół którego zachowana część zabudowań dawnego folwarku.

 

Zabytki w Kalinowicach Górnych

Do rejestru zabytków w Kalinowicach Górnych wpisano: zespół dworski (16.06.1997r., nr rej.: 1580): dwór (8.10.1966r., nr rej.: 1841) i park (z dziedzińcem gospodarczym).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Kalinowic Górnych jest niestety niemożliwy. W sąsiednich Kalinowicach Dolnych zatrzymują się rzadko kursujące autobusy PKS ze Strzelina i Ziębic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Przylesie, następnie DK401 do Grodkowa i DK385 w stronę Ziębic. W Kalinowicach Dolnych z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Kalinowic Górnych. Dwór znajduje się na prawo od drogi. Odległość: w jedną stronę około 160 km. Na miejscu samochód można zaparkować na terenie zespołu dworskiego.  

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2011 r.

Joomla templates by a4joomla