Powiat namysłowski, gmina Namysłów

(nazwa niemiecka: Kraschen, Kreis Namslau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

W 1530 r. właścicielem miejscowości był Wacław junior Bielik von Kornitz, syn Wacława seniora, w latach 1501-1526 starosty Namysłowa. Ostatni przedstawiciel rodziny von Kornitz znany z terenów księstwa oleśnickiego, wspomniany był w 1571 r. jako właściciel Lubsk koło Namysłowa, trudno powiedzieć czy należały do niego również Krasowice. W drugiej połowie XVI wioska mogła być podzielona na dwie części. W dokumentach z tych czasów jako właściciel Krasowic koło Oleśnicy pojawia się Sebastian junior von Helwig, zmarły w 1596 r. Reszta miejscowości należała do rodu zu Dohna. W 1587 r. wzmiankowany był Henryk zu Dohna z Krasowic. W tym czasie do Abrahama I zu Dohna z Krasowic należało państwo Syców. Ród zu Dohna posiadał wspomniane majątki również w pierwszej połowie XVII w. Następnie Krasowice należały do linii rodziny von Aulock wywodzącej się z Lubsk. Po podziale posiadłości w 1641 r. właścicielem Krasowic został Henryk von Aulock. 

Dwór w Krasowicach został zbudowany w XIX w., być może w miejscu starszej rezydencji. Budynek murowany z cegły, potynkowany, częściowo podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim dachem czterospadowym z nowszymi lukarnami. Fasada pierwotnie siedmioosiowa, z centralnie umieszczonym wejściem. Elewacje budynku w znacznym stopniu przekształcone, pozbawione ozdobnych detali, ze zmienionym układem otworów okiennych. Obecnie dawny dwór wykorzystywany jest jako wielorodzinny budynek mieszkalny i zobaczyć go można tylko z zewnątrz. Do budynku przylega zaniedbany park krajobrazowy, w pobliżu przetrwały również resztki budynków pofolwarcznych, wśród których wyróżnia się dawna gorzelnia.

Do rejestru zabytków sztuki w Polsce w Krasowicach wpisano jedynie, dnia 26.05.1964 r., kościół filialny p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzący z XVII w. (nr rej.: 911/64). Ochroną konserwatorską nie objęto dworu, dawnego folwarku oraz parku. W rezultacie większość budynków gospodarczych została wyburzona, a dwór w wyniku kolejnych remontów utracił zabytkowe detale. Brak działań konserwatora zabytków grozi również dalszą degradacją parku w Krasowicach, który po wykonaniu cięć pielęgnacyjnych, usunięciu podszytu i wyznaczeniu nowych ścieżek mógłby pełnić funkcje rekreacyjne dla mieszkańców miejscowości.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Krasowic jest możliwy, ale zajmuje sporo czasu. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Namysłowa, najlepiej pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku, następnie z Namysłowa do Krasowic kursują autobusy PKS. Planując podróż należy pamiętać, że autobusy jeżdżą tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Dąbrówka Górna, następnie DK 45 do Opola i dalej DK 454 do Namysłowa. Zaraz po wjeździe do miasta należy skręcić w lewo w ul. Reymonta, a następnie jechać prosto ul. Oławską, z której przed Smarchowicami Śląskimi trzeba odbić w prawo w drogę prowadzącą prosto do Krasowic. Odległość: w jedną stronę około 145 km. Dwór i park w Krasowicach znajduje się na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować przy prowadzącej do nich bocznej ulicy.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla