Powiat oleśnicki, gmina Dobroszyce

(nazwa niemiecka: Kurzwitz, Kreis Oels)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

W XVI w. właścicielem Krotowic w księstwie oleśnickim był Henryk Falkenberg-Lamirski, wzmiankowany w 1568r. W 1593r. majątek w miejscowości należał do Jerzego von Brandta. W rękach jego rodziny dobra pozostały do połowy XVII wieku, kiedy to w dokumentach występowali Jerzy von Brandt i Karol von Brandt z Siekierowic. W 1664r. właścicielem Krotowic był już Jan Kacper von Bruckott, zarządca lasów księstwa oleśnickiego. W 1684r. jego syn, Jerzy Abraham (ur.1667r.) był paziem na dworze książęcym w Oleśnicy. Niestety w źródłach niezachowały się informacje na temat dalszych losów rodziny von Bruckott, a kolejne wiadomości o właścicielach Krotowic pochodzą dopiero z XIX wieku. W 1845r. majątek w wiosce należał do rodziny von Keltsch. W 1857r. właścicielem dóbr był Otto von Keltsch. Następnie posiadłość o powierzchni 144ha należała do Paula Nerlicha (1886r.) i Edmunda Schube (1894r., 1912r.). W latach dwudziestych XX w. Krotowice administracyjnie zostały przyporządkowane sąsiednim Siekierowicom. Obecnie w dalszym ciągu są przysiółkiem tej miejscowości. Kolejnymi właścicielami dóbr w Krotowicach byli: w 1930r. baron Conrad von Tschammer und Osten oraz wrocławski oddział Dresdener Banku, a w 1937r. Pani Gerda von Seidlitz, z domu Schildt. Posiadłość powoli ulegała zmniejszeniu. W 1921r. liczyła 140,8ha, w 1937r. 136,57ha. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek został znacjonalizowany. Dwór w Krotowicach zamieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie w dalszym ciągu pełni on funkcje mieszkalne. Dwór otacza niewielki park (2,5ha powierzchni), w pobliżu zachowały się budynki gospodarcze dawnego folwarku.

 

Dwór

Ze względu na brak materiałów źródłowych trudno nawet w przybliżeniu podać czas powstania rezydencji w Krotowicach. Dwór w znacznym stopniu przebudowany po drugiej wojnie światowej utracił wszelkie cechy stylowe. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Układ osi przekształcony. W elewacji frontowej parterowa przybudówka, zwieńczona balkonem. W przybudówce główne wejście, poprzedzone schodami. W centralnej części elewacji ogrodowej wydatny ryzalit. Układ wnętrz w budynku zapewne w znacznym stopniu przekształcony.

 

Zabytki w Krotowicach

Do rejestru zabytków w nie wpisano żadnego obiektu w Krotowicach.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Siekierowic zapewniają nieliczne autobusy PKS kursujące z Dobroszyc, Oleśnicy i Węgrowa. Najlepsze połączenie komunikacyjne jest z Oleśnicą. Z Górnego Śląska do miasta można dotrzeć pociągiem z przesiadką w Kluczborku lub Wrocławiu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Bielany Wrocławskie, a następnie trasą E67 (DK8) w stronę Poznania. Z tej ostatniej trasy w dzielnicy Wrocławia Psie Pole należy zjechać w ul. generała Tadeusza Bora Komorowskiego i następnie kontynuować jazdę lokalnymi drogami przez Bąków, Łozinę, Bierzyce, Węgrów. Przysiółek Krotowice położony jest na południe od drogi Węgrów – Siekierowice. By dotrzeć do dworu na początku Siekierowic należy skręcić w prawo w boczną drogę. Odległość: w jedną stronę około 190 km. Samochód można zaparkować wśród zabudowań dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Listopad 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla