Powiat świdnicki, gmina Żarów

(nazwa niemiecka: Klein Märzdorf, Kreis Schweidnitz)

 

 

Po raz pierwszy nazwa Klein Märzdorf pojawiła się w dokumencie z 1550r., jednak historia Marcinowiczek sięga XIV wieku. Początkowo miejscowość była własnością rodziny von Czirn. Kolejnymi posiadaczami majątku w Marcinowiczkach byli między innymi: Johann Berwald, Balthasar von Schliffen, Hans Sthibiz, Christoph i Kunz Wambnicze, członkowie rodu von Kuhl, von Reichenbach z Pyszczyna, przedstawiciele rodziny von Netz, Adam Heinrich von Luck, Samuel Adolf von Winterfeld, von Gellhorn. W dziewiętnastym stuleciu dobra w Marcinowiczkach drogą dziedziczenia przeszły w ręce rodziny von Hochberg und Buchwald. Przed 1930r. majątek od Hochbergów odkupił Karl Mittendorf. Od około 1937 do 1945r. właścicielem folwarku i resztek majątku (82ha) był Georg Kramer. W czasach Polski Ludowej dobra w Marcinowiczkach zostały ostatecznie rozparcelowane.

 

Szczegółową historię miejscowości można znaleźć na stronie internetowej Żarowskiej Izby Historycznej, a dokładnie pod tym linkiem

http://www.izba.centrum.zarow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=31&Itemid=40

Wszystkim zainteresowanym historią Żarowa i okolic zdecydowanie polecam ten portal.

 

Dwór

Barokowa rezydencja została wzniesiona w Marcinowiczkach w pierwszej połowie XVIII w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, pierwotnie był dwuskrzydłowy, założony na planie litery „L”. Do dziś przetrwało tylko jedno skrzydło dworu. Jest ono parterowe, z użytkowym poddaszem, nakryte dachem trzyspadowym wykonanym z blachy. Dwór zachował kilka detali architektonicznych będących śladami dawnej świetności. Są to barokowy portal ozdabiający główne wejście, kamienne opaski wokół otworów okiennych, gzyms między parterem a poddaszem oraz lizeny. Budynek w złym stanie technicznym, nie jest użytkowany. W wyniku parcelacji folwarku dwór po drugiej wojnie światowej znalazł się na terenie prywatnej posesji. Stan ten do dziś nie uległ zmianie, dlatego też obiekt można tylko zobaczyć z zewnątrz, z większej odległości, zza ogrodzenia. Na terenie tej samej posesji zachował się interesujący trzykondygnacyjny spichlerz, budynek pochodzi z XVIII w. i wchodził w skład zabudowań gospodarczych dawnego folwarku.

 

Zabytki w Marcinowiczkach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Marcinowiczkach.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Marcinowiczek zapewniają nieliczne autobusy PKS kursujące z Pyszczyna, Świdnicy i Żarowa. Ze względu na problemy ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłoty, następnie DK5 w stronę Strzegomia. Za miejscowością Osiek z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą przez Pyszczyn do Marcinowiczek. Zabudowania dawnego folwarku znajdują się w południowo-zachodniej części Marcinowiczek, by się do nich dostać, w wiosce należy z drogi do Ibramowic skręcić w prawo w lokalną drogę. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 210km. Samochód można zaparkować tuż obok posesji, na terenie której znajduje się dwór.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla