Powiat jeleniogórski, gmina Mysłakowice

(nazwa niemiecka: Erdmannsdorf-Zillerthal, Kreis Hirschberg)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości: 1305r.

Właściciele majątku: W 1385r. Mysłakowice należały do Heinricha i Günthera von Molberg. Pięć lat później właścicielem miejscowości był Heinrich von Zedlitz. Od 1394 do 1507r. wioskę posiadali przedstawiciele rodu von Stange. W szesnastym stuleciu Mysłakowice zostały podzielone na kilka działów, właścicielami ich byli członkowie rodziny von Zedlitz. W drugiej połowie XVI w. majątki w Mysłakowicach kupiła rodzina von Reibnitz. W latach 1682-1717 część wioski należała do rodziny de Thomagnini, a następnie wróciła w ręce Reibnitzów. W 1759r. właścicielem Mysłakowic był Friedrich von Kottwitz. W drugiej połowie XVIII w. całą miejscowość odziedziczyli przedstawiciele rodu von Richthofen. W latach 1809-1816 właścicielem majątku był hrabia Friedrich Wilhelm Emil von Kalkreuth. Następnie od 1816r. do 1832r. dobra posiadał feldmarszałek August Neithhardt von Gneisenau. Majątek wraz z pałacem odkupił od niego król pruski Fryderyk Wilhelm III. W rękach rodziny Hohenzollernów dobra pozostały do 1909 roku, następnie zostały podzielone, część z pałacem kupił Karl Richter z Ogrodnicy, a część z willą „Liegnitz” nabył przemysłowiec Rudolf Dressel. Przed drugą wojną światową właścicielami pałacu była rodzina Rudolfów. W czasie wojny w rezydencji umieszczono szkołę Oddziałów Szturmowych NSDAP (Reichschule der S.A.). W maju 1945r. pałac przejęła Armia Czerwona, która urządziła w nim siedzibę dowództwa ochrony. Następnie zabytek przekazano Państwowemu Monopolowi Spirytusowemu. W 1953r. zaniedbany pałac przekształcono w szkołę podstawową. Obecnie dawna rezydencja w dalszym ciągu wykorzystywana jest na cele oświatowe. Budynek można zobaczyć przede wszystkim z zewnątrz.

 

Pałac

Barokowy pałac na rzucie podkowy został wzniesiony w drugiej połowie XVIII w. Za rządów feldmarszałka von Gneisenau rezydencję według projektu Josepha Raabe przekształcono w stylu klasycystycznym. Kolejne przebudowy w stylu neogotyckim prowadzono w latach 1832-1838 i 1840-1844 na zlecenie królów pruskich według planów z pracowni Karla Friedricha Schinkla, prawdopodobnie przygotowanych przez Friedricha Augusta Stülera. Wnętrza rezydencji zostały przekształcone po drugiej wojnie światowej, kiedy zaadaptowano je na potrzeby szkoły. W latach dziewięćdziesiątych XX w. remontowano elewacje pałacu. Budynek murowany z cegły, potynkowany, rozłożony na planie zbliżonym do litery „L”, dwuskrzydłowy. Korpus trzykondygnacyjny, skrzydło pd.-zach. jednokondygnacyjne, nakryte płaskim dachem. Od zachodu do korpusu dostawiona oktogonalna wieża. Elewacje ozdobione neogotyckim detalem: krenelaż, nadwieszone wieżyczki, wykusze, nadokienniki, okna z łukami Tudorów. Pałac otacza rozległy park krajobrazowy założony w latach 1835-1838 według projektu J.P.Lenné. W parku znajduje się tzw. willa „Liegnitz” wzniesiona około 1840r. w stylu tyrolskim.

 

Zabytki w Mysłakowicach

Do rejestru zabytków w Mysłakowicach wpisano między innymi: kościół ewangelicki, obecnie parafialny rzymsko-katolicki p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (19.12.1984 r., nr rej.: 858/J); kaplicę cmentarną i mauzoleum rodziny von Ruschwey na cmentarzu komunalnym (21.02.2005 r., nr rej.: 482/A/1-2/05); zespół pałacowy: pałac (13.05.1980 r., nr rej.: 639/J), park (7.12.1977 r., nr rej.: 508/J); willę „Czerwony Dwór”, ul. Czerwony Dworek 5 (13.05.1980 r., nr rej.: 638/J).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dobry dojazd komunikacją publiczną do Mysłakowic zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Jeleniej Góry, Karpacza i Kowar oraz autobusy MZK Jelenia Góra linii nr 3. Najłatwiejszy jest dojazd z przesiadką w Jeleniej Górze; do miasta można bez problemu dotrzeć pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłoty, następnie DK5 do Bolkowa i DK3 do Maciejowej, dzielnicy Jeleniej Góry. W Maciejowej z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w ul. Dzierżonia prowadzącą do Wojanowa. Z Wojanowa do Mysłakowic prowadzi lokalna droga przez Łomnicę. Pałac w Mysłakowicach znajduje się przy ulicy Sułkowskiego, na prawo od DK367. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 270 km.  W pobliżu szkoły znajduje się parking na którym można zostawić samochód.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla