Powiat kłodzki, dzielnica miasta Nowa Ruda

(nazwa niemiecka: Kunzendorf, Kreis Neurode)

 

 

Dwór

Rezydencja wzniesiona w pierwszej połowie XVII wieku. Dwór przebudowany na przełomie XIX i XX wieku. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty łamanym dachem czterospadowym. Fasada siedmioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem, poprzedzonym schodami i drewnianym gankiem. Elewacje przekształcone, pozbawione ozdobnych detali za wyjątkiem kamiennych, uszatych obramowań otworów okiennych i wydatnego gzymsu wieńczącego.

Po drugiej wojnie światowej majątek Drogosław należał do Wojska Polskiego. Następnie dwór użytkowała Spółdzielnia Kółek Rolniczych. Obecnie obiekt pełni funkcję wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Do dawnej rezydencji przylega park. Wokół dziedzińca gospodarczego znajdują się zabudowania pofolwarczne.

 

Zabytki w Drogosławie, dzielnicy Nowej Rudy

Do rejestru zabytków w Drogosławie wpisano zespół dworski przy ul. Stara Droga nr 31: dwór (7.05.1991r., nr rej.: A/937/1335/WŁ) i park (5.09.1950r., nr rej.: A/938/245 i 11.03.1991r., nr rej.: 245/27/WŁ).  

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Nowej Rudy zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Kłodzka i Wałbrzycha. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Kłodzko. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina. Ze Strzelina trzeba wyjechać DK39 prowadzącą do Łagiewnik, skąd najlepiej kierować się DK384 przez Dzierżoniów i Bielawę do Woliborza. Z Woliborza do Nowej Rudy można dotrzeć trasą DK385. Z centrum Nowej Rudy do dzielnicy Drogosław prowadzi DK381. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 215km. Dwór znajduje się na lewo od tej ostatniej trasy. Samochód można zostawić na ulicy Stara Droga, w pobliżu wjazdu na teren folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla