Powiat brzeski, gmina Olszanka

(nazwa niemiecka: Schönfeld, Kreis Brieg)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Początki dziejów miejscowości sięgają co najmniej pierwszej połowy XIV w. W 1335 r. po raz pierwszy wzmiankowano kościół w Obórkach. Na temat właścicieli wioski nie zachowało się wiele informacji. W dokumencie z 1534 r. jako właściciel Obórek wymieniony był Wacław von Oppersdorff z Gaci (1487-1546), członek rady księcia Fryderyka brzeskiego, starosta Brzegu i Oławy. Następne wiadomości o majątku pochodzą dopiero z XVII w.  W 1609 r. dobra kupił Mikołaj VI von Posadowski (ok. 1564-1640), syn Kaspra I z Posadowic. Pozostawił on dwóch synów, Kaspra III (zm. przed 1666 r.) i Mikołaja VII juniora (zm. 1659 r.). W wyniku podziału rodowego majątku Obórki w 1641 r. otrzymał Mikołaj VII. Po śmierci Mikołaja miejscowość należała do wdowy po nim, Barbary z domu von Frankenberg, która w 1662 r. wydzierżawiła wioskę, a w 1675 r. sprzedała Karolowi Krzysztofowi von Minkwitz, kornetowi gwardii dworskiej księcia brzeskiego Jerzego III (1611-1664). Od 1824 r. właścicielami majątku w Obórkach była rodzina von Müller. Według książki adresowej w 1912 r. posiadłością liczącą 278 ha zarządzały Panie Gertruda von Müller z domu Winkler i Margarethe von Müller z domu Winkler. Z kolejnych ksiąg adresowych (1921-1937) wynika, że majątek odziedziczył Hans Herbert von Müller. W rękach rodziny von Müller dobra pozostały zapewne do końca drugiej wojny światowej. Po 1945 r. posiadłość została znacjonalizowana i przekazana Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Obecnie pałac w Obórkach jest własnością prywatną, teren wokół budynku ogrodzono, zabytek można zobaczyć tylko z większej odległości. Wokół pałacu rozciąga się niewielki park krajobrazowy o powierzchni 1,78 ha

 

Pałac

Na temat pałacu w Obórkach zachowało się bardzo mało informacji, obiekt został wzniesiony bądź też gruntowanie przebudowany w 1888 r., na zlecenie rodziny von Müller. Neorenesansowy budynek, murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty wysokim dachem naczółkowym z lukarnami, z dobudówką w przedłużeniu jednej z bocznych elewacji. Fasada dziesięcioosiowa, z symetrycznym siedmioosiowym korpusem, w nim centralny trzykondygnacyjny, wydatny ryzalit, przypominający wieżę, zwieńczony czterospadowym hełmem, częściowo skrytym za neorenesansowymi szczytami. Na osi ryzalitu niewielki ganek mieszczący główne wejście do budynku, ponad nim kartusz herbowy. W elewacji tylnej centralny dwukondygnacyjny ryzalit. Elewacje budynku zachowały ślady ozdobnych detali: boniowane przyziemie, część obramowań otworów okiennych, wydatny gzyms wieńczący i fragmenty gzymsów przepaskowych między kondygnacjami.

 

Zabytki w Obórkach

Do rejestru zabytków w Obórkach wpisano: kościół ewangelicki, obecnie polsko-katolicki p.w. śś Piotra i Pawła (29.04.1963 r., nr rej.: 679/63); zespół dworski: dwór (23.06.1993 r., nr rej.: A-2320/93), park (13.07.1981 r., nr rej.: A-59/81).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Obórek jest trudny, w miejscowości zatrzymuje się tylko kilka autobusów PKS kursujących z Brzegu. Do samego Brzegu bez problemu można dotrzeć pociągiem, między innymi z Gliwic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Przylesie, następnie DK 401 w kierunku Brzegu, prowadzącą przez Obórki. Pałac z parkiem znajduje się tuż obok skrzyżowania tej trasy z DK 458. Odległość: w jedną stronę około 120 km. Samochód najlepiej zostawić przy kościele w niewielkiej odległości od dawnej rezydencji.

 

Damian Dąbrowski,

Luty 2011 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla