Powiat kłodzki, gmina Lądek-Zdrój

(nazwa niemiecka: Schönau bei Bad Landeck, Kreis Habelschwerdt)

 

 

Miejscowość została założona w pierwszej połowie XIV wieku. W 1416r. Orłowiec należał do Hansa von Biele. Następnie w wyniku rodzinnych koligacji przeszedł na własność przedstawicieli rodziny von Pannwitz. W czasie wojny trzydziestoletniej Bernhard von Pannwitz opowiedział się po stronie protestanckiej i w 1625r. został pozbawiony przez cesarza posiadanych majątków. Rok później ostatni właściciel Orłowca z rodu von Pannwitz zmarł w więzieniu w twierdzy kłodzkiej. Kolejnymi znanymi właścicielami Orłowca byli członkowie rodów von Haugwitz (1747r.) i von Rother (1782r.).

 

Dwór

Barokowy dwór w Orłowcu został wzniesiony w XVIII wieku. Budynek murowany z kamieni i cegły, potynkowany, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty był dachem dwuspadowym z powiekami. W centralnej części dachu zachowana niewielka wieżyczka. Połowa więźby dachowej uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w kwietniu 2011 roku. Stan zachowania zespołu dworskiego w Orłowcu jest tragiczny. Prawdopodobnie dwór został w znacznym stopniu zdewastowany w czasach Polski Ludowej po 1945r. Obecnie zabytek posiada prywatnego właściciela. Mimo to jego degradacja postępuje. W rezultacie wspomnianego wyżej pożaru połowa budynku została prowizorycznie zabezpieczona folią. Reszta teoretycznie pozostaje zadaszona, jednak dach wygląda tak jakby w każdej chwili mógł runąć. Obok dworu oficyna (nr 5), także pozbawiona dachu. Położone po drugiej stronie gruntowej drogi zabudowania gospodarcze dawnego folwarku, są tylko w nieco lepszym stanie technicznym.

 

Zabytki w Orłowcu

Do rejestru zabytków w Orłowcu wpisano kościół filialny p.w. św. Sebastiana (31.07.1961r., nr rej.: 911; dwór, nr 4 (8.12.1983r., nr rej.: 970/WŁ); oficynę, nr 5 (8.12.1983r., nr rej.: 971/WŁ).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną bezpośrednio do Orłowca jest niemożliwy. W pobliskim Lądku-Zdroju zatrzymują się między innymi autobusy PKS kursujące z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i Stronia Śląskiego. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę w stronę Kłodzka. W miejscowości Złoty Stok należy skręcić w lewo w DK390 prowadzącą do Lądka-Zdroju przez Orłowiec. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Dwór w Orłowcu (nr 4) znajduje się na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować przy drodze gruntowej, przebiegającej przez teren dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla