Powiat kłodzki, gmina Bystrzyca Kłodzka

(nazwa niemiecka: Plomnitz, Kreis Habelschwerdt)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Początki dziejów miejscowości sięgają co najmniej XIV wieku. Majątek w Pławnicy prawdopodobnie już w średniowieczu przeszedł w ręce rycerstwa. Niestety na temat jego właścicieli zachowało się niewiele informacji. W latach dwudziestych XVII w. dobra w Pławnicy nabył Remigiusz Ebner von Krieglachstein. W niespokojnych czasach wojny trzydziestoletniej, niedługo cieszył się z ich posiadania. W 1625 roku tzw. komisja konfiskacyjna pozbawiła Remigiusza Ebnera szlachectwa i podjęła decyzję o konfiskacie jego majątków. Trzy lata później Remigiusz Ebner odzyskał jednak tytuł szlachecki, a posiadłość w Pławnicy otrzymał jego syn Hiacinth. W 1692 r. baronowa von Wallis odkupiła od Hiacintha von Ebner majątek w Pławnicy. W pierwszej połowie XVIII w. rodzina von Wallis wybudowała w miejscowości barokowy dwór. Z dawnego założenia do dziś przetrwała oficyna i część zabudowań gospodarczych. Podczas drugiej wojny śląskiej (1744-1745) hrabia von Wallis z Pławnicy dowodził wojskami austriackimi, które w pobliżu jego posiadłości stoczyły bitwę z oddziałami pruskimi. Austriacy ponieśli porażkę i ostatecznie wycofali się z Kotliny Kłodzkiej. Pomimo zwycięstwa Prus rodzina von Wallis zachowała swoje majątki.

Oficyna dworska w Pławnicy to budynek murowany, otynkowany, wzniesiony na planie zbliżonym do kwadratu, dwukondygnacjowy, nakryty dachem mansardowym, z nowszymi lukarnami, wykonanym z blachy. Fasada trzyosiowa, z centralnie umieszczonym głównym wejściem. Elewacje budynku zachowały podziały ramowe, wydatny gzyms wieńczący i uszate obramowania otworów okiennych. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. W dwóch pomieszczeniach parteru zachowane sklepienia kolebkowe. Do oficyny dostawione zabudowania gospodarcze. Teren wokół ogrodzony, użytkowany budynek, stanowiący zapewne własność prywatną, można zobaczyć tylko z zewnątrz. Oficynę wpisano do rejestru zabytków (nr rej.: 461/1977 z 22.12.1971r.). Budynki gospodarcze w zespole dworskim (nr 103) zostały ujęte w ewidencji zabytków.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

W Pławnicy zatrzymują się autobusy PKS kursujące z Bystrzycy Kłodzkiej do Idzikowa. Do samej Bystrzycy Kłodzkiej z Gliwic można dotrzeć pociągiem z przesiadką we Wrocławiu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy i dalej DK 46 do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK 33 w stronę Międzylesia i za Bystrzycą Kłodzką skręcić w lewo w DK 392. Następnie ponownie trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę do Pławnicy. Odległość: w jedną stronę niecałe 200 km. Adres zespołu dworskiego: Pławnica 103. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Listopad 2010 r.

 

 

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla