Powiat głubczycki, gmina Głubczyce

(nazwa niemiecka Alt Wiendorf, Kreis Leobschütz)

 

Zabytki w Pomorzowiczkach

Do rejestru zabytków w Pomorzowiczkach wpisano dwór, 1820r., nr rej.: 987/65 z 3.05.1965r. Niestety wpis nie uratował budynku, który po 1965 roku został zburzony.

 

Majątek w Pomorzowiczkach należał m.in. do miast Osobłaga i Głubczyce, rodów Kikpusche, Trach, hrabiów von Reichenbach, rodzin von Rottenberg, von Götz, Müller z Pomorzowic, hrabiów von Kanitz.

 

W 1784 roku w Pomorzowiczkach wzmiankowano folwark, 7 gospodarstw kmiecych, 17 zagrodniczych i 14 chałupniczych. Wioska wraz z założoną w 1776 roku kolonią Neu Wiendorf (obecnie Nowa Wieś) liczyła 185 ewangelickich mieszkańców. W opisach miejscowości wykonanych przez Johanna Georga Knie w 1830 i 1845 roku nie wzmiankowano w Pomorzowiczkach rezydencji. Z innych źródeł wynika jednak, że późnokasycystyczny dwór powstał w 1820 roku z inicjatywy Wilema Rotmberka. Niestety zarówno rezydencja jak i jej fotografie nie zachowały się do naszych czasów. Z dawnego majątku w Pomorzowicach pozostał fragment parku, na terenie którego wzniesiono nowsze budynki oraz część zabudowań mieszalnych i gospodarczych folwarku. Jeden z zachowanych domów mógł pełnić funkcję oficyny. W Pomorzowiczkach warto zwrócić uwagę na nowo wybudowaną kaplicę oraz budynek dawnej szkoły (obecnie nr 37) i dawną gospodę (nr 2).

 

Pomorzowiczki położone są około 11 kilometrów na północny-zachód od Głubczyc. Z miasta powiatowego dojazd Aleją Lipową i lokalnymi drogami przez Tarnkową i Sławoszów. Pozostałości dawnego majątku znajdują się na południowym krańcu Pomorzowiczek, w pobliżu granicy polsko-czeskiej i drogi do Głubczyc.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2018r.

 

 

Joomla templates by a4joomla