Powiat wałbrzyski, gmina Mieroszów

(nazwa niemiecka Burgruine Freudenschloss, Kreis Waldenburg)

 

Zabytki w Łomnicy (gmina Głuszyca)

Do rejestru zabytków w Łomnicy wpisano zamek „Radosno” (ruina), XV w., nr rej.: A/4414/674 z 30.03.1960r.

Zamek Radosno został wzniesiony na wysokiej górze (770 m n.p.m.), na północnym brzegu rzeki Suchawy. Obecnie wzniesienie znajduje się w środku lasu, teren wokół nie jest zamieszkany. Problemem jest określenie przynależności administracyjnej obszaru. Według rejestru zabytków ruiny zamku znajdują się na terenie Łomicy, powszechnie jednak przyjmuje się, że położone są w Rybnicy Leśnej. Z kolei przed drugą wojną światową ruiny zamku przypisywano do Sokołowska – niemiecka nazwa Görbersdorf.

Zamek prawdopodobnie powstał w czasach księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, zmarłego w 1301 roku. Jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku warownia przeszła w ręce śląskiego rycerstwa. Zamek wzmiankowano w 1350 i 1355 roku jako własność Reincza, Hansa i Jerislava Swenkinvaldów. W 1356 roku twierdzę przejął król czeski Karol IV Luksemburski, od którego nabył ja za 2300 kop groszy praskich Hersko z Rozkowicz. Kilka lat później Radosno wykupił korzystając z prawa pierwokupu książę Bolko II Mały. Książę zmarł w 1368 roku. Zamek Radosno znalazł się wśród dóbr które otrzymała w spadku wdowa po nim księżna Agnieszka, córka Leopolda I Habsburga. Po śmierci księżnej w 1392 roku warownia wraz z całym księstwem świdnicko-jaworskim przeszła w ręce królów czeskich. Zamek Radosno był dwukrotnie oblegany w czasie wojen husyckich, w 1427 i w 1434 roku. W XV wieku warownia stała się siedzibą rycerzy rozbójników. W 1483 roku twierdzę zdobyły wojska króla węgierskiego Macieja Korwina. Kilkanaście lat później, w 1497 roku zamek został oblężony i zdobyty przez Georga von Steina. Zgodnie z rozkazem króla czeskiego Władysława Jagiellończyka starosta wrocławski zburzył twierdzę. W kolejnych wiekach nie podjęto się jej odbudowy i zamek do dziś pozostaje ruiną.

 

Ruiny w pierwszej połowie XX wieku

Źródło: https://polska-org.pl/678733,foto.html (dostęp: 5.02.2019r.)

Źródło: https://polska-org.pl/888399,foto.html?idEntity=539373 (dostęp: 5.02.2019r.)

Do dziś najlepiej zachowanym elementem zamku jest cylindryczna wieża o średnicy około 10 metrów i wysokości około 12 metrów. Wieża postała w pierwszej fazie budowy założenia około 1300 roku i początkowo była otoczona obwałowaniami drewniano-ziemnymi. W drugiej fazie budowy zamku powstały mury obronne z czworokątną wieżą (około 6 metrów na 6 metrów) mieszczącą bramę oraz dom mieszkalny. Całość założenia obejmowała prostokąt 17 x 30 metrów. Od południa warownię poprzedzało niewielkie przedzamcze 14 x 18 metrów. Obronność zamku podnosiły wykute w skale fosy. Obecnie poza wieżą można w terenie odnaleźć pozostałości fos i niewielkie fragmenty murów.

Podróżując samochodem by dotrzeć do zamku Radosno najlepiej kierować się na schronisko „Andrzejówka” położone na przełęczy Trzech Dolin pod szczytem Waligóry. Przy schronisku utworzono parking. Schronisko znajduje się około 15 kilometrów na południe od Wałbrzycha. Z miasta powiatowego należy kierować się DK35 w stronę Mieroszowa i przed zabudowaniami Unisławia Śląskiego skręcić na południe w lokalną drogę przez Kamionkę i Rybnicę Leśną. Ruiny zamku Radosno położone są przy żółtym szlaku, na odcinku pomiędzy schroniskiem „Andrzejówka” a Sokołowskiem.

Damian Dąbrowski,

Luty 2019r.

 

Joomla templates by a4joomla