Powiat strzeliński, gmina Borów

(nazwa niemiecka: Tiefensee, Kreis Nimptsch, od 1932r. Kreis Strehlen)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości: 1257r.

Rys historyczny i stan obecny:

Na temat historii Siemianowa zachowało się niewiele informacji. W 1257r. na zlecenie komesa Wilk Ilikowic z Sosna niejaki Jan miał przenieść wieś na prawo niemieckie. Wioska wraz ze znajdującym się w niej zamkiem została zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej. W 1845r. majątek w Siemianowie należał do dóbr królewskich (Königlisches Domänen-Fiskus). Posiadłość oddawana była w dzierżawę. Dla jednego z dzierżawców około połowy XIX w. wybudowano w Siemianowie dwór – siedzibę. W 1886r. posiadłość dzierżawiona przez rodzinę Schmidt liczyła 218ha, w tym 209ha pól uprawnych i 9ha gospodarstwa. Schmidtowie pozostali dzierżawcami co najmniej do 1912r. Po 1918r. do końca drugiej wojny światowej majątek był częścią Preussisches Domänen-Fiskus. Kolejnymi dzierżawcami byli: Heinrich Hammes (1917, 1930r.), Clara Hammes i Herbert Winckler-Hammes (1937r.). W 1937r. powierzchnia majątku wynosiła 187,5ha, z czego 175ha stanowiły pola uprawne, 2,5ha pastwiska, 0,25ha stawy, 0,25ha liczył park, 2ha ogród i 7,5ha przypadało na drogi i podwórza gospodarcze. W czasach Polski Ludowej dobra zostały znacjonalizowane, a dwór zmieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie w dalszym ciągu pełni funkcję mieszkalną i można go zobaczyć tylko z zewnątrz.

 

Dwór

Budynek wzniesiony około 1860-1870r., pomiędzy 1880 a 1890r. powiększony od wschodu o dobudówkę, mieszczącą reprezentacyjną salę. Dwór murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem dwuspadowym (korpus) i jednospadowym (dobudówka). Fasada (elewacja wschodnia) sześcioosiowa, z centralnym pozornym ryzalitem mieszczącym główne wejście. Ryzalit zamyka trójkątny naczółek. Wejście do budynku poprzedza zadaszona weranda wsparta na filarach oraz schody. Elewacja ogrodowa siedmioosiowa. Elewacje pozbawione ozdobnych detali architektonicznych. Okna w przybudówce zamknięte półkoliście, pozostałe okna prostokątne. Układ wnętrz dwutraktowy, z centralna sienią, mieszczącą drewnianą klatkę schodową. Piwnice nakryte stropami odcinkowymi, w pozostałych pomieszczeniach sufity. W reprezentacyjnej sali w przybudówce sufit z dekoracją fasetową. We wnętrzach jeszcze niedawno znajdowała się oryginalna stolarka, boazerie i piec kaflowy. Brak możliwości zwiedzenia budynku uniemożliwia weryfikację tych informacji.

 

Zabytki w Siemianowie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Siemianowie.  

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Siemianowa zapewniają nieliczne autobusy PKS z kursujące między innymi ze Strzelina (trzy kursy w dni robocze) i Wrocławia (dwa kursy w dni robocze). Ze względu na trudności z przesiadką nie polecam tego typu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina. Ze Strzelina najlepiej wyjechać DK39 w stronę Łagiewnik. W miejscowości Karczyn z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalna drogę prowadzącą do Siemianowa przez Podgaj i Jezierzyce Małe. Dawny folwark wraz z dworem znajdują się w centralnej części wsi, na prawo od drogi. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 170km. Samochód można zostawić w pobliżu dworu, na poboczu głównej drogi przebiegającej przez Siemianów.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla