Moravskoslezský kraj – województwo morawsko-śląskie

(nazwa niemiecka: Stablowitz)

 

 

Początki miejscowości sięgają drugiej połowy XIII w., a pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1389 roku. W XIV w. wioska jako lenno biskupstwa ołomunieckiego należała do Mikuláša i Bruna ze Štáblovic. Najstarsza informacja o zamku w Štáblovicach pochodzi z 1528 roku, jednak historia warowni jest na pewno dłuższa. Od 1558 roku majątek należał do Kašpara Rotrmberka z Ketře (zm. 1608r.). Kašpar Rotrmberk rozbudował gotycki zamek i przekształcił rezydencję w stylu renesansowym. W 1654r. posiadłości Štáblovice i Mikolajíce kupił Jan Lescourault de la Rochelle, podpułkownik armii cesarskiej. Nowy właściciel przebudował siedzibę w Štáblovicach w stylu barokowym. Z małżeństwa z Julianną von Rotenberg pozostawił dwóch synów. Starszy z nich, Zygfryd Jan, odziedziczył Štáblovice i w 1696r. uzyskał tytuł barona. Kolejnymi właścicielem Štáblovic był Karol Franciszek Józef (zm.1723r.), syn Zygfryda Jana Lescourault de la Rochelle. Po nim dobra przejął jego syn Franciszek Zygmunt (ur.1710r.). Z małżeństwa z Marią Elżbietą von Otislaw z Kopienic miał on tylko córkę, Marię Elżbietę, która wyszła za mąż za N. Lebieda z Hotěnic na Morawach. Po 1759r. zamek w Štáblovicach został w znaczny sposób przebudowany przez kolejnych właścicieli – rodzinę Sobków z Kornic. W rękach przedstawicieli tego rodu, bez większych przekształceń, rezydencja pozostała do drugiej wojny światowej. Ostatnim właścicielem zamku był Viktor Sobeck Skal, deportowany do Bawarii. W czasie działań wojennych zabytek został w znacznym stopniu uszkodzony. Po 1945 roku zamek przejęty przez państwo został wyremontowany, jednak jego wnętrza straciły większość oryginalnego wyposażenia. Zabytek w latach dziewięćdziesiątych XX wieku został sprywatyzowany. Niestety zaniedbany szybko popadł w ruinę. Obecnie zamek ma nowego właściciela, który przeprowadził generalny remont budynku i przywrócił mu wygląd z czasów świetności.

 

Zamek

Początki budowli sięgają co najmniej pierwszej połowy XVI wieku. W czasach późniejszych zamek był wielokrotnie przebudowywany: w drugiej połowie XVI w. w stylu renesansowym, w drugiej połowie XVII w. w stylu barokowym i po 1759 roku. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, trzyskrzydłowy, wzniesiony na rzucie litery „C”, z wewnętrznym dziedzińcem otwartym od zachodu. Skrzydła dwukondygnacyjne, nakryte dachami mansardowymi (skrzydło wschodnie) i trzyspadowymi z lukarnami. Część elewacji zamku pokryta dekoracją sgraffitową, okna w ozdobnych obramowaniach, w skrzydle wschodnim portal z kartuszem herbowym rodziny Sobek z Kornic. Układ wnętrz jednotraktowy, z korytarzem od strony dziedzińca.

Zamek otacza niewielki park krajobrazowy. Obecnie rezydencja jest własnością prywatną. Zarówno zamek jak i park można zobaczyć tylko z zewnątrz, zza ogrodzenia.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Ze względu na likwidację kolejnych połączeń kolejowych pomiędzy Polską a Czechami nie polecam dojazdu komunikacja publiczną do Štáblovic. Dla osób wytrwałych, próbujących tego typu podróży podaję przydatne linki:

 

Polskie koleje - http://rozklad-pkp.pl/

Czeskie rozkłady - www.portal.jizdnirady.cz

Czeskie koleje - KOLEJE CZESKIE

 

Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK408 do Sośnicowic, następnie DK919 do Raciborza i dalej DK916 do granicy państwa. W Czechach należy kierować się DK46 do Opawy. Z Opawy najlepiej wyjechać DK443 (ul. Vitkovska) prowadzącą przez Štáblovice. Z tej ostatniej trasy trzeba skręcić w Štáblovicach w lewo w centrum miejscowości, zamek znajduje się po prawej stronie drogi, niedaleko od kościoła. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 90 km. Samochód można zaparkować w pobliżu kościoła.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla