Powiat oleski, gmina Praszka

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Miejscowość znajduje się w gminie Praszka, nie związanej historycznie ze Śląskiem. Obszar ten przez wieki dzielił losy ziemi wieluńskiej, po drugim rozbiorze Rzeczpospolitej został włączony do Prus, a następnie od 1815 r. wchodził w skład zaboru rosyjskiego. W 1918 r. Strojec znalazł się w odrodzonym państwie polskim.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII w. Na temat historii Strojca zachowało się bardzo mało informacji. W średniowieczu majątek rycerski w Strojcu należał do rodu Wieruszów. W XVI w. w miejscowości znajdował się drewniany kościół p.w. św. Katarzyny. Co najmniej od początku dziewiętnastego stulecia dobra w Strojcu były własnością rodziny Potockich. Majątek został znacjonalizowany po drugiej wojnie światowej. Obecnie dawny folwark należy do prywatnego właściciela. Większość budynków gospodarczych jest wykorzystywana, teren wokół nich ogrodzono, nie ma możliwości zwiedzania zespołu dworskiego, w skład którego wchodzi między innymi dom zarządcy majątku Potockich z 1925 r. oraz czworak z XIX w. Znajdująca się w pobliżu gorzelnia z drugiej połowy XIX w. obecnie nie jest użytkowana.

 

Zabytki w Strojcu:

Do rejestru zabytków nie został wpisany żaden budynek w miejscowości.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Strojca zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Częstochowy, Olesna i Praszki. Najczęściej jeżdżą autobusy na trasie Praszka – Strojec, jednak ze względu na trudności w dotarciu komunikacją publiczną do Praszki polecam dojazd przez Częstochowę. Wybierającym dojazd własnym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 do Olesna. Z Olesna najlepiej wyjechać DK 487 do Gorzowa Śląskiego, skąd DK 42 prowadzi przez Praszkę do Strojca. Dawny folwark Potockich znajduje się na prawo od tej trasy. Odległość: w jedną stronę około 110 km. Samochód można zostawić przy bocznej drodze prowadzącej do zespołu dworskiego.  

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2011

 

Joomla templates by a4joomla