Powiat wołowski, gmina Wołów

(nazwa niemiecka Schilkowitz, w latach 1936-1945 Simonshöh, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Siodłkowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Siodłkowicach. W ewidencji zabytków znajduje się m.in. zespół dworski: dwór (nr 28), dom mieszkalno-gospodarczy (nr 22), dwie obory, grobowiec rodzinny, park dworski (relikt).

W 1830 roku właścicielem majątku w Siodłkowicach był Kammerherr von Schmettau. W miejscowości wzmiankowano pałac i folwark. W 1839 roku posiadłość kupił za 26600 talarów reńskich Friedrich Ludwig Krüger. Pozostał jej właścicielem co najmniej do 1845 roku. W tym czasie w Siołkowicach znajdował się pałac i folwark. W 1872 roku jako właściciela dóbr wzmiankowano pana Blunka. W 1894 roku majątek o powierzchni 260ha (w tym 195ha pól uprawnych, 19ha łąk, 27ha lasu, 3ha stawów, 4ha parku i ogrodu, 12ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków) pozostawał w rękach Friedricha Bluncka. W 1912 roku włości liczące 260ha - w tym 198ha pól uprawnych, 20ha łąk, 28ha lasu, 3ha stawów, 7ha parku i ogrodu, 4ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków – należały do wdowy Pani Almy Oelrichs. W 1937 roku właścicielem majątku o powierzchni 247ha był dr F. Ludwig z Wrocławia. Po zakończeniu drugiej wojny światowej posiadłość przejęło państwo polskie. Losy pałacu po 1945 roku nie są znane. Budynek na pewno przetrwał działania wojenne. Być może został niedawno rozebrany, bowiem ciągle widnieje w ewidencji zabytków jako dwór nr 28. Obecnie w miejscowości nie ma budynku o takim numerze. Niestety autor nie znalazł dotąd żadnego zdjęcia nieistniejącej rezydencji. Nieznany jest więc nie tylko jej koniec, ale nawet wygląd. Do dziś przetrwały zabudowania gospodarcze dawnego folwarku. Południową pierzeję dziedzińca folwarcznego zamyka niewielki zagajnik, zapewne pozostałość po parku. Wśród dziko rosnących drzew i krzewów można znaleźć fragmenty murów przyziemia i piwnic zniszczonej siedziby szlacheckiej. Budynek był murowany z cegły z użytkiem kamienia, założony prawdopodobnie na planie prostokąta, na sklepionych piwnicach.

Siodłkowice położone są około 13 kilometrów na północny-wschód od Wołowa. Z miasta powiatowego najlepiej wyjechać DK339 (ul. Rawicka) w kierunku Strupiny. Za miejscowością Warzęgowo z tej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Siodłkowic. Zespół dawnego folwarku znajduje się w centrum miejscowości, na południe od głównej drogi. Samochód można zaparkować w sąsiedztwie zabudowań pofolwarcznych.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla