Powiat wołowski, gmina Wołów

(nazwa niemiecka Schilkowitz, w latach 1936-1945 Simonshöh, Kreis Wohlau)

 

 

Zabytki w Siodłkowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Siodłkowicach. W ewidencji zabytków znajduje się m.in. zespół dworski: dwór (nr 28), dom mieszkalno-gospodarczy (nr 22), dwie obory, grobowiec rodzinny, park dworski (relikt).

Majątek w Siodłkowicach był m.in. własnością rodzin von Fehrentheil, von Richthof, von Mannteufel, von Schmettau, Krüger, Blunck, Ludwig. Po zakończeniu drugiej wojny światowej posiadłość przejęło państwo polskie. Losy pałacu po 1945 roku nie są znane. Budynek na pewno przetrwał działania wojenne. Być może został niedawno rozebrany, bowiem ciągle widnieje w ewidencji zabytków jako dwór nr 28. Obecnie w miejscowości nie ma budynku o takim numerze.

Pałac był murowany z cegły z użytkiem kamienia, założony na planie prostokąta, wysoko podpiwniczony, parterowy, nakryty dachem mansardowym. W centralnej części budynku wznosił się piętrowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. W fasadzie ryzalit poprzedzał murowany ganek, z centralnym głównym wejściem, do którego prowadziły proste schody. W elewacji ogrodowej umieszczono drugi ganek oraz taras. Z tarasu można było rozbudowanymi schodami zejść do parku. Pałac był skromnie dekorowany detalem. Posiadał wydatny gzyms wieńczący i obramienia wokół okien.

Do dziś przetrwały zabudowania gospodarcze dawnego folwarku. Południową pierzeję dziedzińca folwarcznego zamyka niewielki zagajnik, zapewne pozostałość po parku. Wśród dziko rosnących drzew i krzewów można znaleźć fragmenty murów przyziemia i piwnic zniszczonej rezydencji.

Siodłkowice położone są około 13 kilometrów na północny-wschód od Wołowa. Z miasta powiatowego najlepiej wyjechać DW339 (ul. Rawicka) w kierunku Strupiny. Za miejscowością Warzęgowo z tej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Siodłkowic. Zespół dawnego folwarku znajduje się w centrum miejscowości, na południe od głównej drogi.

Damian Dąbrowski,

Maj 2016r.

Dziękuję Panu C.H. Freitag za przesłanie zdjęć pałacu i majątku z około 1942 roku. Fotografie umożliwiły wykonanie opisu nieistniejącego budynku. Wszystkie prawa autorskie do fotografii nr 1 do 4 zamieszczonych w poniższej galerii należą do ich właściciela Pana Freitaga.

Joomla templates by a4joomla