Powiat świdnicki, gmina Świdnica

(nazwa niemiecka: Roth Kirschdorf, Kreis Schweidnitz)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1308r. Właścicielami majątku w Wiśniowej byli między innymi: przedstawiciele rodziny von Mettke (XV w.), Hans von Mühlberg (1550r.), członkowie rodziny von Strachwitz (XVI-XVII w.), ród von Schweinichen (XVII-XVIII w.), rodzina von Le Beau de Nantes (pierwsza połowa XIX w.), Heinrich Zimmer (od 1841r., co najmniej do 1861r.), Struve (1872r.), rodzina von Zedlitz-Leipe (w latach 1872-1945). Po 1945r. dobra zostały przejęte przez państwo polskie. Pałac w Wiśniowej w czasach Polski Ludowej znalazł się w gestii Zakładów Wytwórczych Aparatury Precyzyjnej w Świdnicy. W latach sześćdziesiątych XX wieku zabytek przekazano w zarząd miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Rezydencja była wykorzystywana jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie część pałacu w dalszym ciągu wykorzystywana jest jako mieszkania, a część należąca do prywatnego inwestora nie jest użytkowana.

Rezydencja w sierpniu 2011 roku

Wykorzystanie zabytku nie zmieniło się w kolejnych latach. Większość pałacu pozostaje nieużytkowana i powoli niszczeje. Ta część budynku pozostaje jednak zabezpieczona przed wejściem.

Stan pałacu w sierpniu 2016 roku

Pałac

Początki rezydencji w Wiśniowej sięgają XVI wieku. Renesansowy dwór w czasach późniejszych był wielokrotnie przekształcany. Obecny wygląd zabytek uzyskał w wyniku przebudowy w stylu neorenesansu francuskiego przeprowadzonej w latach 1872-1884 oraz rozbudowy, która miała miejsce w 1899r. Pałac murowany z kamienia i cegły, potynkowany, wieloskrzydłowy, założony na nieregularnym planie, podpiwniczony, częściowo dwu-, częściowo trzykondygnacyjny, nakryty wielospadowymi dachami z lukarnami. Bryłę budynku rozczłonkowują liczne wieże, wieżyczki, ryzality, balkony i szczyty. Elewacje zdobią boniowane lizeny, pilastry, gzymsy, opaski wokół otworów okiennych oraz nadokienniki. Dominantą obiektu jest cylindryczna wieża w północnym narożniku. Fasada sześcioosiowa, z głównym wejściem umieszczonym w przyziemiu wydatnego ryzalitu. Układ wnętrz wielotraktowy, z holem w centrum starszej części budynku. Nad holem umieszczono wewnętrzny świetlik. Do pałacu przylega zaniedbany park w stylu angielskim, pochodzący z końca XIX wieku.

 

Zabytki w Wiśniowej

Do rejestru zabytków w Wiśniowej wpisano zespół pałacowy: pałac (31.12.1982r., nr rej.: 908/WŁ) i park (28.03.1986r., nr rej.: 1171/WŁ).

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Wiśniowej zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Bukowa, Świdnicy i Żarowa. Polecam dojazd z przesiadką w Żarowie. Dzięki stacji kolejowej do tego miasta można dotrzeć pociągiem z Jeleniej Góry, Wałbrzycha lub Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłoty, następnie DK5 w stronę Strzegomia. Przed miejscowością Rusko z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Świdnicy przez Mielęcin, Łażany, Żarów, Bożanów i Wierzbną. Wiśniowa znajduje się za Wierzbną, na wschód od tej drogi. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 220km. Samochód można zaparkować na terenie dawnego folwarku, praktycznie przed pałacem.

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2012 r., aktualizacja sierpień 2016r.

 

 

Joomla templates by a4joomla