Powiat nyski, gmina Korfantów

(nazwa niemiecka: Volkmannsdorf, Kreis Neisse)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1284 r. Wioska należała do posiadłości biskupów wrocławskich do sekularyzacji dóbr kościelnych w 1810 r. W dziewiętnastym wieku funkcjonowały w niej dwa majątki: Włodary Dolne i Górne. Sytuacja nie uległa zmianie również w dwudziestym stuleciu. W książce adresowej z 1937 r. wymienieni są właściciele obydwu posiadłości: majątek Włodary Dolne należał do Franza Daniela, a Włodary Górne do Roberta Gaideczka. Do naszych czasów nie przetrwała rezydencja Franza Daniela, zachował się za to dwór w którym mieszkał Gaideczek.

Dwór we Włodarach Górnych został wzniesiony około 1800 r. Budynek murowany z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, na sklepionych piwnicach, dwukondygnacjowy, nakryty dachem naczółkowym wykonanym z dachówki. Fasada (od strony podwórza gospodarczego) siedmioosiowa, z zaakcentowaną trzyosiową częścią środkową, mieszczącą główne wejście. Elewacje zachowały ślady dawnych zdobień, przetrwały fragmenty boniowania, gzymsu przepaskowego i wieńczącego, gzymsów nadokiennych. Pozostałości te świadczą, że dwór został wzniesiony bądź przebudowany w stylu klasycystycznym. Budynek nie użytkowany, w bardzo złym stanie technicznym, grozi zawaleniem. Można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Według informacji z lat 60-tych XX w. wnętrza były dwutraktowe. Obok dworu barokowy kościół p.w. Narodzenia NMP, wzmiankowany w 1302 r., obecny wzniesiony w latach 1749-54. Kościół wpisano do rejestru zabytków sztuki 12.03.1966 r., pod nr rej.: 1199/66. Dwór w rejestrze znalazł się prawie rok wcześniej, 21.05.1965 r., po nr rej.: 1028/65.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Włodar można dojechać autobusami PKS między innymi z Nysy, Łambinowic i Korfantowa. Najczęstsze są kursy na trasie Włodary – Nysa, dlatego proponuję dojazd przez to miasto. Do Nysy z Gliwic najłatwiej dotrzeć pociągiem z przesiadką w Opolu lub Kędzierzynie – Koźlu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła w Krapkowicach, następnie DK 409 do miejscowości Dębina. Dalej krótki odcinek DK 414 w stronę Opola i DK  407 w stronę Nysy. Ostatnia trasa przecina Włodary, w wiosce należy skręcić w lewo, kościół i dwór znajdują się po lewej stronie drogi. Odległość: w jedną stronę około 100 km. Na miejscu samochód można zaparkować przy kościele.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2010 r.

 

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla