Powiat kłodzki, gmina Szczytna

(nazwa niemiecka: Wallisfurth, Kreis Glatz)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1350r. Właścicielami majątku w Wolanach byli między innymi przedstawiciele rodzin von Wallis, von Schlabrendorf, von Schönaich-Carolath, książęta wirtemberscy, baronowie von Falkenhausen.

 

Pałac

Pierwsza rezydencja została wzniesiona w Wolanach w 1735r. przez rodzinę von Wallis. Barokową budowlę zniszczył pożar w 1827r. W jej miejscu rodzina von Falkenhausen w latach trzydziestych XIX w. wystawiła nowy pałac. Pałac w Wolanach po drugiej wojnie światowej przeszedł na własność państwa polskiego. Zabytek nie uszkodzony w czasie działań wojennych został przekazany w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Początkowo w budynku urządzono mieszkania. W kolejnych latach w pałacu planowano między innymi urządzić ośrodek kolonijny kopalni „Milowice”. W rzeczywistości w pałacu znalazł się magazyn. Dewastacja i zużycie budynku postępowały. Ostatecznie w latach siedemdziesiątych XX wieku pałac został rozebrany a w jego miejscu postawiono wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie z dawnego założenia pozostał zaniedbany park oraz pofolwarczne budynki mieszkalne. W ostatnich latach zrujnowane zostały zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.

 

Zabytki w Wolanach

Do rejestru zabytków w Wolanach wpisano kaplicę p.w. MB Bolesnej (23.07.1991r., nr rej.: 497/1347/WŁ) oraz park (27.12.1983r., nr rej.: 979/WŁ).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Wolan zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Kłodzka, Polanicy-Zdrój, Radkowa i Wambierzyc. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Kłodzko. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK8 w stronę Kudowy. W miejscowości Szalejów Górny z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Wolan. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 200km. Park i pozostałości folwarku w Wolanach znajdują się na północ od głównej drogi. Samochód można zaparkować przy bloku wzniesionym w miejscu zburzonego pałacu.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla